Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul iyilik borsası

Sadece finansal değil, çevre ve etik performansına da güvenen şirketlerin yer aldığı Sürdürülebilirlik Endeksi ilk haftada 110 milyar dolarlık değere ulaştı. Endeks, 4 günde BIST 100'ün performansını 2'ye katladı

Giriş Tarihi: 9.11.2014
İstanbul iyilik borsası
Gelişmiş ekonomilerde 1990'lı yıllardan bu yana yer alan Sürdürülebilirlik Endeksi, "Gelecek, geliyor" derken geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul'a havalı bir giriş yaptı. İlk etapta BIST 30'daki 15 şirketin girmeye hak kazandığı endeks, birinci haftasında borsadaki düşüş ortalamasının üzerinde performans gösterdi. BIST 100, 4 günde yüzde 2.6 düşerken, Sürdürülebilirlik Endeksi'nde kayıp yüzde 1.55'te kaldı. Bu tür endekslerin en büyük amaçlarından biri, şirketlere bir yandan para kazanırken bir yandan da bulundukları dünya ve topluma karşı sorumluluklarını hatırlatmak. Çünkü artık dünyada atıklarını derelere boşaltan, çocuk işçi çalıştıran, rüşvet veren şirketler üzerinden getirisi ne olursa olsun para kazanmak istemeyen yatırımcılar var. Bu şirketlerin diğerlerinden ayrışmaları için oluşturulan Sürdürülebilirlik Endeksi'ne her babayiğit kabul edilmiyor. BIST'in Ethical Investment Research Services Limited'le (EIRIS) yaptığı işbirliği sonucunda belirlenen kriterler dikkate alınarak 15 şirket Sürdürülebilirlik Endeksi'ne kabul edildi. Bu şirketlerin piyasa değeri yaklaşık 110 milyar doları buluyor. Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin toplam değerinin 250 milyar dolar olduğunu düşünürsek bu önemli bir oran. Giderek de artması bekleniyor.

DEVLER ENDEKSTE
Şirketlerin küresel ısınma, doğal kaynakların tükenmesi, su kaynaklarının azalması, sağlık, güvenlik, istihdam, etik değerler gibi sürdürülebilirliğe ilişkin konulara nasıl yaklaştıkları endekste yer almak için önemli kriter. Sürdürülebilirlik raporları bundan sonra daha da belirleyici rol oynayacak. Listenin BIST 30 dışından tek üyesi Aselsan. Endekste yer alan 15 şirkete baktığımızda Koç Holding'den 5 firmayı görüyoruz. Bunlar Koç Holding'le birlikte Arçelik, Tofaş, Tüpraş ve Yapı Kredi. Koç Holding CEO'su Turgay Durak'a göre bu sonuç, şimdiye kadar yapılan yatırımların bir mükâfatı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul iyilik borsası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN