Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baykal'ın damadına şok tazminat davası

Deniz Baykal'ın damadı Halil Ataman'ın işçileriyle başı dertte. Anteks'in iflası sonrası işine son verilen 500'e yakın çalışan, tazminat alamadıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacak

Giriş Tarihi: 11.11.2014
Baykal'ın damadına şok tazminat davası
CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın tekstilci damadı Halil Ataman mahkemelik oluyor. Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tekstil fabrikası Anteks'te çalışan bin 200 kişiyi 18 Eylül 2013'te iflas gerekçesiyle işten çıkaran Halil Ataman'a milyonluk tazminat davası açılıyor. Toplam 22 milyon TL'lik alacakları olduğu belirtilen işçilerden 350'si dava için avukata vekâlet verdi. Bu sayının ay sonuna kadar 500'e çıkması hedefleniyor. İflası istenen, ancak mal varlığı borçlarını karşılamayan ve bankaların haciz uyguladığı Anteks'in fabrikasında üretim durdu. Konuyla ilgili bir şikâyet dilekçesi de TBBM'ye sunuldu. İşçilerin avukatı Mahmut Doğan, ay sonuna doğru halka açık bir şirketin hileli iflas yoluyla bilerek iflas ettirilmesi iddiası ve alacaklar nedeniyle Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

HAKLARI GASP EDİLDİ

Avukat Doğan, Anteks'te çalışan yaklaşık bin 200 işçinin 25 milyon liralık kıdem tazminatının ödenmediğini, bu rakamın gecikme faizleriyle birlikte 40 milyon liraya ulaştığını söyledi. Doğan, şu bilgileri verdi: "Burada 15 bin kişinin hakkı açık veya gizli bir şekilde gasp edildi. Şimdi işçilerin vekaletini alarak suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyoruz. Halen 350 kişiden vekalet aldık. En son toplantıyı geçtiğimiz pazar günü gerçekleştirdik. Ay sonuna kadar 500 işçinin vekaletini almayı hedefliyoruz."

DÜNYA DEVLERİNE ÜRETİM YAPIYOR
Anteks işçileri, son olarak mayısta eylem yapmıştı. 100'e yakın işçi, kıdem tazminatı hakları için barikat kurarak fabrikanın önündeki ütü makinelerini ateşe vermişti. Fabrikanın aslında kâr ettiğini ve Versace, Armani, Lacoste gibi dünyaca ünlü markalara üretim yaptığını söyleyen işçiler, "Buradan gelen parayla Libya, Mısır, Irak gibi ülkelerden ihaleler alındı. Ancak bu ülkelerdeki savaş ve siyasi kriz nedeniyle işlerin kötüleşmesinden Türkiye'deki fabrika da olumsuz etkilendi" iddiasında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baykal'ın damadına şok tazminat davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN