Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gümrükte rüşvete son

Gümrükler kaçakçılık ve rüşvete karşı yeniden yapılanıyor. Memurlar kameralarla 24 saat izlenecek, arama noktaları 6'dan 1'e indirilecek

Giriş Tarihi: 11.11.2014
Gümrükte rüşvete son
Gümrükler, devletin yakın takibine giriyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, sınır kapılarındaki suistimallerin önlenmesine yönelik yeni yapılanmaya gidileceğini açıkladı. Canikli, "Gümrük sahaları ve memurların çalıştığı tüm alanlara kamera yerleştireceğiz. Bu sistem sıfır kör noktayla çalışacak" dedi. Gümrük memurlarına yönelik "Pasaport arasına rüşvet konuluyor, sonra içeride dağıtılıyor" şeklindeki iddiaların da inceleneceğini söyleyen Canikli, kapıların yenileneceğini açıkladı.

% 100 X-RAY KONTROLÜ

Bakan Canikli, şu anda Türkiye'ye giren mallarda yüzde 5, çıkanlarda ise yüzde 1'lik x-ray kontrolü yapıldığını, hedeflerinin bu oranı yüzde 100'e çıkarmak olduğunu ifade etti. Görüntülerin daha sonra merkezde ikinci bir incelemeden geçirileceğini anlatan Nurettin Canikli, ilk aşamada dört gümrük kapısına kamera sistemi yerleştirileceğini vurguladı.

TEK NOKTADA ARAMA

Yeni yapılanmayla gümrüklerdeki altı ayrı noktada yapılan aramalar bire indirilip işlemler hızlandıracak. Canikli, sistemi şöyle anlattı: "En fazla silah ve elektronik eşya kaçakçılığı ile karşılaşıyoruz. Yeni sistemde araca kontrolden geçtiğine dair bir çip takılacak. Son noktaya geldiğinde çip varsa yoluna devam edecek. Kapılarda free-shop bölümlerini ayırıyoruz. Gelen ve giden ayrı yerlerde olacak. Tüm gümrük kapıları buna göre yenilenecek. İlk uygulama Kapıkule ve Sarp'ta yapılacak."

ETİ TAVUK DİYE SOKMUŞLAR

Nurettin Canikli, gümrüklerde ihbarların arttığını ifade ederek 3 yılda 50 ton kaçak et yakalandığını belirtti. Şahsına gelen bir ihbar üzerine bin 44 ton et ele geçirildiğini anlatan Canikli şöyle konuştu: "Etler Brezilya ve Uruguay'dan gelmiş, Cilvegözü'nden girmiş. Lüks otel ve restoranlara verildiğini tahmin ediyoruz. Etlerin yerine aynı miktar ve kiloda tavuk kırıntıları konulmuş. Piyasa değeri 40 milyon liranın üzerinde."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gümrükte rüşvete son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN