Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'da ruble devrimi

Rusya Merkez Bankası, dolar karşısında tepe taklak olan ruble için tarihi bir karar aldı. Ülkede dalgalı kur uygulaması iptal edilerek, serbest rejime geçildi

Giriş Tarihi: 11.11.2014
Rusya'da ruble devrimi
Rusya Merkez Bankası, geçen hafta dolar karşısında tarihinin en düşük seviyesine gerileyen ruble konusunda kritik bir karara imza attı. Merkez Bankası, rublenin işlem gördüğü dalgalı koridor uygulamasını iptal ederek, serbest kur rejimi çerçevesinde işlem görmesine izin verdi. Yapılan açıklamada finansal istikrara tehdit oluşturması halinde döviz piyasasına müdahale edileceği belirtildi. Bu açıklamanın ardından ruble dolar karşısında yüzde 3 değer kazanırken, Rusya Borsası da yüzde 4 yükseldi. Merkez bankasının başında bulunan Elvira Nabiullina, rublenin "kurallar doğrultusunda belirlenen seviyenin" altında işlem görmesi halinde günde 350 milyon dolarla yapılan sınırlı müdahalelere son verildiğini, ancak merkez bankasının spekülatif talebi azaltmak için her an yeterli hacimde müdahalede bulunabileceğini söyledi. Başkan Nabiullina, döviz piyasasında oyun oynanmasını engellemek için ruble likiditesini geçici olarak sınırlayacağını söyledi.

2015'TE SIFIR BÜYÜME

Rusya Merkez Bankası, ekonomide 2015'te sıfır, 2016'da ise yüzde 0.1 büyüme bekliyor. Banka açıkladığı üç yıllık para politikası stratejisinde, Batılı ülkelerin Rusya'ya karşı uyguladıkları yaptırımların 2017 sonuna kadar devam edeceği belirtildi.

PUTİN: SPEKÜLATİF

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, rublenin değerindeki zayıflığın ekonomik göstergelerden kaynaklanmadığını, spekülatif olduğunu söyledi. APEC toplantısında konuşan Putin, "Merkez Bankası'nın aldığı tedbirlerin etkisiyle, kurda yaşanan spekülatif hareketler yakında sona erecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'da ruble devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN