Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her gün 6 milyon batırdı

Bank Asya'da bilanço makyajı kısmen kalkınca gerçekler su yüzüne çıkmaya başladı. Banka, üçüncü çeyrekte 301 milyon TL zarar açıkladı. Her gün 6 milyon TL batırdı. Sektörde 10 yılın en kötü bilançosuna imza attı

Giriş Tarihi: 12.11.2014
Her gün 6 milyon batırdı
17 Aralık operasyonu ile siyaseti dizayn etme çabası sandıktan dönen paralel yapının bankası Bank Asya, üçüncü çeyrekte Türk bankacılık sektörünün son 10 yılının en kötü bilançosuna imza attı. İkinci çeyrekte, karşılık oranını düşürdüğü ve bazı batık kredilerine karşılık ayırmadığı için kâr eden Bank Asya, bilanço makyajının kısmen de olsa ortadan kalkmasıyla birlikte üçüncü çeyrekte 300.1 milyon TL zarar etti. Banka yılın üçüncü çeyreğinde her gün ortalama 3 milyon 271 bin lira, saat başı ise 136.3 bin TL zarar etti. Bankanın dokuz aylık zararı ise 249.6 milyon TL olarak gerçekleşti. Bank Asya geçen yılın üçüncü çeyreğinde 60.5 milyon TL, dokuz aylık döneminde 160.8 milyon TL kâr etmişti.

TAKKE DÜŞTÜ, KEL GÖRÜNDÜ

Bankanın ikinci çeyrekte gizlenen mali durumu, makyajın ortadan kalkmasının ardından üçüncü çeyrekte gün yüzüne çıkmaya başladı. Bank Asya'nın haziran sonunda 1 milyar 561 milyon TL olan takipteki kredileri, üçüncü çeyrekte 2 milyar 113 milyon liraya çıktı. Banka üçüncü çeyrekte her gün ortalama 6 milyon lira, saat başı ise 250 bin lira kredi batırdı. Bank Asya'nın takipteki kredileri 2013 sonunda 1 milyar 159 milyon TL, geçen yılın eylül sonunda ise 808 milyon TL seviyesinde bulunuyordu. Batık kredilerde son bir yılda yüzde 161, bu yılın 9 aylık döneminde ise yüzde 83 artış oldu. Bankacılık sektöründe yüzde 2.9 olan takipteki kredi oranı, Bank Asya'da yüzde 17.7'ye ulaştı. Söz konusu oran aynı sektörde bulunan Albaraka Türk'te yüzde 2.2, Türkiye Finans'ta ise yüzde 2.1 seviyesinde bulunuyor.

HER SAAT 1.6 MİLYON TL KAÇTI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun, mali bünyesindeki bozulma nedeniyle 70. madde kapsamına aldığı Bank Asya'da, paralel yapının tüm telkinlerine rağmen, mevduat çıkışı da hız kazandı. Bankanın haziran sonunda 13 milyar 640 milyon lira olan toplam mevduatı, üçüncü çeyrekte 3 milyar 566 milyon lira azalarak 10 milyar 74 milyon liraya indi. Üçüncü çeyrekte günde ortalama 38 milyon 760 bin TL, saat başı ise 1 milyon 615 bin TL mevduat çıkışı yaşandı. Bank Asya'da son bir yılda 9.4 milyar TL para çıkışı gerçekleşti.

AKTİFTE YÜZDE 42 KÜÇÜLME

Mevduattaki çekilişle birlikte bankanın kredi hacmi de üçüncü çeyrekte 3.1 milyar TL azalarak 11.9 milyar liraya geriledi. Kredi hacmi yıl başından bu yana 8.8 milyar lira azaldı. Geçen yılın eylül sonunda 28.4 milyar TL ile kendi sektöründe aktif büyüklüğünde lider olan Bank Asya, 30 Eylül 2014 tarihi itibarıyla 16.5 milyar TL ile sektörünün en küçük bankası haline geldi. Bankanın aktif büyüklüğü yıl başından bu yana yüzde 42 daraldı.

GENEL MÜDÜR BEYAZ'DAN İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA

Bankacılık sektöründe son 10 yılın en kötü bilançosunu açıklayan, takipteki kredi oranı yüzde 18'e dayanan ve 3 ayda yaklaşık 800 kişiyi işten çıkaran Bank Asya'nın, bilanço ile ilgili yaptığı açıklama ise 'pes' dedirtti. Banka Genel Müdürü Ahmet Beyaz tarafından yapılan açıklamada, faaliyetlerin 'sağlıklı!' bir şekilde sürdürüldüğü belirtilerek, bankanın aktif kalitesinin artırılması için kredi karşılıkları ayrıldığı kaydedildi. Bu açıklama, ikinci çeyrekte batık kredilere karşılık ayrılmayarak bilançonun makyajlandığının da itirafı oldu. Zira, BDDK murakıpları da hazırladıkları raporlarda, milyonlarca liralık sorunlu kredinin 'yüzdürme' tekniği ile gizlendiğini ortaya çıkarmıştı. Raporlarda, altı aylık bilançoda 51 milyon TL olarak görülen kârın, 735 milyon liralık batık kredinin bilançoda gösterilmesi durumunda gerçekte 683 milyon TL zarar olduğu tespit edilmişti.

3 AYDA 786 KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARDI

Bank Asya'nın haziran sonunda 4 bin 819 olan personel sayısı, eylülde 4 bin 33'e geriledi. Şube sayısı ise 281'de kaldı. Şube sayısında değişiklik olmadan 786 kişi işten çıkarıldı. Sektör temsilcileri bu durumun, mevcut şubelerdeki personel sayısının azaltılması ile işten çıkmaların genel müdürlükten yapılmasından kaynaklandığını belirtiyor. Bankanın ekim ayında ise 30'u İstanbul'da olmak üzere 80 şubeyi kapatıp, bin 500 kişiyi işten çıkardığı ve bu durumun yıl sonu bilançolarında görüleceği belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her gün 6 milyon batırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN