Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kazanma hırsınız vicdanları kömürden daha kara yaptı'

Çalışma Bakanı Çelik, iş kazalarından işvereni sorumlu tutarak "Kazanma hırsı vicdanları kömürden kara yaptı" dedi

Giriş Tarihi: 12.11.2014
'Kazanma hırsınız vicdanları kömürden daha kara yaptı'
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş kazalarından işvereni sorumlu tutarak, "Bizi derinden üzen facialar, insan hayatını hiçe sayan kâr hırsından. Bu kazanma hırsı vicdanları kömürden daha kara hale getirmiş" dedi. Bakanlığın dün yapılan bütçe görüşmelerine Soma ve Ermenek'te yaşanan maden faciaları damgasını vurdu. Çelik, 1960 model ocaklarla işlerin yürümeyeceğini belirterek, madenlerde teknolojinin zorunluluk olduğunu söyledi.

15 BİN İŞYERİ DENETLENDİ

5 Kasım itibarıyla 15 bin 729 işyerinde teftiş gerçekleştirildiğini belirten Çelik, "Bu teftişlerden 5 bin 6'sı programlı, 8 bin 350'si şikâyet üzerine, 2 bin 373'ü ise işyerinin faaliyetinin durdurulması teftişidir. Bu kapsamda faaliyeti durdurulan işyerlerinin bin 734'ü inşaat, 134'ü ise maden sektöründedir" diye konuştu. Çelik, bu dönemde 49.7 milyon liralık idari para cezası uygulandığını kaydetti. Bakan Faruk Çelik, Ermenek'teki madene ilişkin kamuoyuna yansıyan, "Kapatılmaması için 50 kişi araya giriyor" diye bir ifade kullanmadığını da söyledi. Bunun iftira olduğunu belirten Çelik, madenin kapatılmasına herkesin karşı çıktığını belirterek, "Madeni kapatmak istediğimizde işçisi, işvereni, esnafı hatta o yörenin milletvekili buna karşı çıkıyor. Yörenin dinamikleri çare bulunmasını istiyor" dedi.

KOMİSYONDA PROTESTO

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, üzerinde "Taşeron ölümdür" yazılı tişörtle komisyona geldi. Çam, komisyon salonunun duvarına, "AKP hükümetinin ve Bakanı Faruk Çelik'in Karnesi" başlıklı pankart astı. Komisyonun CHP ve HDP'li üyeleri de Ermenek'teki maden kazası nedeniyle sorumlu bürokratların görevden alınması gerektiğini öne sürerek, bakanı istifaya davet ettiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kazanma hırsınız vicdanları kömürden daha kara yaptı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN