fiyatları 'arz' endişesi ile düşüşe devam ediyor

fiyatları, üyelerinin üretimi azaltma konusunda isteksiz davranışları ile birlikte düşüşünü sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 12.11.2014 12:59
Petrol fiyatları 'arz' endişesi ile düşüşe devam ediyor
Brent petrolü, fiyatlardaki düşüşün ayı piyasası içinde daha da derinleşmesine karşın OPEC üyelerinin üretimi azaltma konusunda isteksiz olmalarından dolayı düşüşünü üçüncü güne taşıdı ve dört yılın en düşük seviyesi yakınında seyretti. Batı Teksas petrolü (WTI) New York'ta değer kaybetti.

Vadeli kontratlar Londra'da yüzde 1 kadar düştü. Enerji Bakanı Suhail Al Mazrouei, küresel piyasalardaki arz fazlasının Birleşik Arap Emirlikleri ve 'ten kaynaklanmadığını söyledi. Dünyanın en büyük tüketicisi ABD'de yarın açıklanacak olan ham petrol stoklarının, Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, 7 Kasım haftasında, 1.1 milyon varil artması bekleniyor.

Brent petrolü, küresel arzın talebi aşmakta olduğu spekülasyonunun arttığı bir ortamda, Haziran ayındaki zirvesinden yaklaşık yüzde 30 düştü. OPEC'in önde gelen üyeleri, üretimin düşürülmesine yönelik çağrılara direnç gösteriyor ve bunun yerine, 30 yılı aşkın sürenin en hızlı üretim artışına giden ABD ile rekabet için ABD'ye ihraç edilen petrolün fiyatlarında indirime gidiyorlar. Dünya petrolünün yaklaşık yüzde 40'ını pompalayan OPEC, 27 Kasım'da Viyana'da toplanacak.

BNP Paribas SA emtia piyasaları strateji müdürü Harry Tchilingurian, "OPEC'in halen piyasadaki mevcut dengesizliği gidermesi gerekecek," dedi ve "Piyasadan günlük 1 ila 1.5 milyon varil petrolün çekilmesi, küresel dengesizliğe ilişkin algılamaları değiştrecek" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli Brent petrolünün varil fiyatı, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 85 sent kadar düşüşle 80.82 dolara kadar indikten sonra, Londra saati ile 09:45'te 81.16 dolara geldi. Yarın vadesi dolacak bu kontrat dün, 81.67 dolar ile Ekim 2010'dan bu yana en düşük düzeyinde kapandı. Daha aktif kontrat olan Ocak vadeliler bugün 54 sent düşüşle 81.85 dolara indi. En yakın vadeli kontrat bu yıl yüzde 27 kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petrol fiyatları 'arz' endişesi ile düşüşe devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN