Hedef yükselen Türkiye'nin başarısı mı?

Giriş Tarihi: 13.11.2014 11:19
Hedef yükselen Türkiye'nin başarısı mı?

Şap Enstitüsü'ne yapılan yle ilgili önemli ayrıntılar gelmeye başladı.

Avrupa'nın en büyüğü olan enstitünün aşı üretimi 2013'te 12 milyon dozdan 50 milyon doza çıkarıldı ve ithalat Ocak 2014'te tamamen durduruldu. Türkiye bu sayede komşu ülkelerin aşı ihtiyacını karşılayabilecek konuma geldi ve bundan bir ay sonra sabotaj girişimi gerçekleşti. Şap Enstitüsü'ne yapılan yle ilgili soruşturma devam ederken dikkat çekici bir detay ortaya çıktı. Sabotaj girişiminin yurt dışından şap aşısı ının durdurulduğu ve tüm ihtiyacın Şap Enstitüsü'nden karşılanmaya karar verildiği tarihten bir ay sonra gerçekleştirildiği tespit edildi.

Şap Enstitüsü'ne yönelik sabotaj girişiminde dikkat çekici bir ayrıntı ortaya çıktı. Yeni Şafak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Şap Enstitüsü'ne Şubat ayında yapılan sabotajın, aradan geçen 10 aya rağmen aydınlatılamadığını duyurmuş, soruşturmada hala ciddi bir ilerleme sağlanamamasının bakanlık yetkililerinin tepkisine neden olduğuna işaret etmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı,bu haber üzerine, konu ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini, ancak şu ana kadar olayla ilgili şüpheli tespit edilmediğini belirtti. Bu gelişmeler yaşanırken, sabotajın 2014 yılı Ocak ayından itibaren yurt dışından şap aşısı ithalatının durdurulması ve Türkiye'nin tüm ihtiyacının Şap Enstitüsü'nden karşılanması kararından bir ay sonra yapıldığı belirlendi.

HEDEF TÜRKİYE'NİN BAŞARISI MI?

Şap Enstitüsü'nde üretimi yapılan aşının yıllık üretim kapasitesi 2013 yılından itibaren 12 milyon dozdan, 50 milyon trivalan doza çıkarıldı. Şap aşısı üretiminde gerçekleştirilen artış ile aşının etkinliği ve üretim miktarının arttırılması sonucu yurt dışından durdu. Ayrıca şap aşısında elde edilen üretim ve kalite artışı ile Türkiye'nin karşılandığı gibi komşu ülkelere de aşı ihraç edecek hale geldi. İşte tam da üretimde elde edilen başarının olduğu dönemde yani Şubat 2014'de Şap Enstitüsü'nün elektrik santraline sabotaj gerçekleştirdi.

ŞAP VİRÜSÜ TEHDİDİ

Dünyanın sayılı, Avrupa'nın en büyük Şap Enstitüsü'ne yönelik saldırıda tel örgüleri keserek içeriye giren şahıslar, milyarlarca lira değerindeki aşıların bulunduğu bölümün şebeke elektriğini kesti. Ardından jeneratörler devre dışı bırakıldı. Şap aşısında yurtdışına olan bağımlılığın bittiği dönemde enstitüye 45 milyon liralık zarara neden olan sabotajın yapılması akıllarda soru işareti bıraktı. Saldırıyı takiben Şap Enstitüsü'nde güvenlik önlemleri arttırıldı. Bununla birlikte yetkililer, şap hastalığı ile mücadelede, asıl önemli olan komşu ülkelerden ülkemize hastalık bulaşmasının engellenmesi olduğuna dikkat çekti.

150 MİLYON ÖDENECEKTİ

Bu projede üretimi yapılarak hayvanlara yapılacak şap aşılarının parasal değeri yerli aşılar ile yaklaşık yıllık 45 milyon TL. Eğer şap aşıları yurt dışından ithal edilse idi bu rakam 150 milyon TL olacaktı. 2014 yılından önce ülkemizde yeteri kadar şap aşısı üretimi yapılmadığı için ihtiyaç duyulan şap aşıları yurt dışından ithal ediliyordu. Özel firmalar tarafından ithal edilen aşıların yıllık değeri 25-30 milyon TL idi. Ayrıca ithal edilen aşılar ülkemizdeki tüm sığırların aşılanması için yetmiyordu.

Kaynak: Yeni Şafak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef yükselen Türkiye'nin başarısı mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN