Rusya ile ihracatta engeller kalkıyor

Giriş Tarihi: 13.11.2014 14:37 Güncelleme Tarihi: 13.11.2014 14:41
Rusya ile ihracatta engeller kalkıyor

Bakan Zeybekci, Rus mevkidaşı Aleksey Ulyukayev ile ihracatın önündeki engellerin yıl sonuna kadar kaldırılacağı konusunda anlaştıklarını kaydetti.

Zeybekci, Rusya ile dış ticarette hemen bir gelişme olmasını beklemediklerini belirterek, Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev ile mutabakata vardıklarını bildirdi.,

Zeybekci, "Sertifikasyon ve akreditasyon artı taşıma kotalarıyla ilgili, yani ihracatımızın önündeki engelleri, 2014 yılı sonuna kadar karşılıklı olarak kaldırma konusunda anlaştık" değerlendirmesinde bulundu.

İTHAL CEP VE LAPTOPLARA EK VERGİ

Bakan Zeybekci, ithal elektrik ve elektronik ürünlere yeni vergi getirmeye hazırlandıklarını ifade etti.

Zeybekci, "Önümüzdeki dönemde elektrik ve elektronikle ilgili de antidamping müdahalelerimiz olacak. Laptoplardan telefonlara kadar. Bunların Türkiye'de üretilmesini istiyoruz. Türkiye eğer bu iki alanda 5-6 milyar dolarlık ithalat yapıyorsa bu markalar gelsin bunu Türkiye'de üretsin" diye konuştu.

"İRAN İLE TİCARETİ GELİŞTİRECEĞİZ"

İran ve Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin 14 milyar dolar civarında olduğunu ve taraflar arasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması'yla 166 üründe İran'ı istenilen seviyeye getirdiklerini kaydeden Zeybekci, "Hedefimiz, bu 166 üründe işbirliğini çok iyi bir şekilde yaptığımız zaman iki yıl içinde 35 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine ulaşırız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya ile ihracatta engeller kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN