Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 Bin lira maaşla eleman bulamıyorlar

Giriş Tarihi: 14.11.2014 14:37
5 Bin lira maaşla eleman bulamıyorlar

in gözde merkezlerinden Marmaris'te yüksek maaşı bile gözden çıkaran turizmciler rehber bulmakta zorlanıyor.

Marmaris'te ciler yüksek maaşı gözden çıkartmalarına rağmen, Felemenkçe bilen personel bulamamaktan dertli - TÜRSAB Marmaris BYK Başkanı Özbozdağ: "Felemenkçe bilen profesyonel rehber bulmak çok zor. 5 bin liraya kadar maaş bile versek bulamıyoruz"

Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden Marmaris'te turizmciler, 5 bin lira maaş vermeye razı olmalarına rağmen Felemenkçe bilen rehber bulamıyor.

Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı İsmail Özbozdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılda 1,5 milyondan fazla turistin tatilini geçirdiği Marmaris bölgesi için en önemli pazarlardan olan Hollanda ve Belçika'da Felemenkçe konuşulduğunu söyledi.

Bu pazarlardan yılda 130 bine yakın turist ağırladıklarına işaret eden Özbozdağ, ancak Felemenkçe bilen eleman azaldığını ve rehber bile bulamadıklarını ifade etti.

Arz talep dengesi bakımından gençlere özellikle marjinal diller üzerine eğitim yapmalarını önerisinde bulunan Özbozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gençler geleceklerini daha aydınlık olarak görmek istiyorlarsa mutlaka okudukları branşların dışında marjinal dillere de yönelmeliler. Çünkü bölgemizde çok fazla değişik dil konuşan müşteri kapasitesi var. Örneğin Felemenkçe bilen rehber arıyoruz. 5 bin liraya kadar maaş bile versek bulamıyoruz. Felemenkçe bilen profesyonel rehber bulmak 2014'te çok zordu. Bu ihtiyaç önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek. Ayrıca sektörde yeteri kadar profesyonel rehber de yok."

Özbozdağ, turistlerin kendi dillerinde konuşan personelle karşılaştıklarında bu durumun hoşlarına gittiğini ve verilen hizmetten daha fazla memnuniyet duyduklarını kaydetti.

'HER İŞİ YAPARIM' DİYEN PERSONELE İHTİYAÇ YOK

Özellikle turizm sektöründe nitelikli eleman sıkıntısının hat safhaya ulaştığını dile getiren Özbozdağ, "Turizmde 'her işi yaparım' diyen elemana ihtiyaç yok. Garsonluktan barmenliğe, rehberinden acente sorumlusuna kadar nitelikli personele ihtiyacımız var" dedi.

İstanbul ve Antalya'dan sonra Türk turizminin gözdesi Muğla bölgesinde turizm sezonunun kısa olmasının nitelikli personeli bölge dışına kaymaya zorladığına değinen Özbozdağ, turizm çalışanlarının doğal olarak uzun süre çalışmak ve önlerini görmek istediğini vurguladı.

Özbozdağ, "Turizm çalışanları, sezonu uzun olan Antalya ve İstanbul gibi yerlerdeki turistik tesislerde kendilerini daha güvende hissediyor. Dışarıdan en büyük destinasyonumuz İngiltere. 4-5 aylık sezonla nitelikli personeli bölgemizde tutamıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

'İŞ BULMAK İÇİN İNGİLİZCEYİ MUTLAKA BİLMELİ'

Turizmle ilgili yapılsa ve güncel sorunları tespit ederek üzerine gidilmesi gerektiğini anlatan Özbozdağ, şöyle konuştu:

" bilen personel bulmak o kadar zorlaştı ki... Yaz sezonunda staja gelen öğrencilerde İngilizce hiç yok. İngilizce bugün bir dünya dili. Turizmde çalışacak personel özellikle Marmaris'te iş bulmak istiyorsa İngilizcesi mutlaka olmak zorunda. Çünkü bölgemize 1 milyona yakın İngiliz geliyor. Turizmde İngilizce olmazsa olmazdır. Hatta İngilizce'nin dışında bir dil daha gereklidir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 Bin lira maaşla eleman bulamıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN