Bankalar masrafları artık serbestçe belirlemeyecek

Giriş Tarihi: 16.11.2014
Bankalar masrafları artık serbestçe belirlemeyecek
Merkez Bankası tebliğinde değişiklik yapıldı. Yeni değişikliğe göre, bankalar krediler için faiz oranı dışındaki masraf ve tahsilatları serbestçe belirleyemeyecek. Tebliğin 4'üncü maddesinin ilk fıkrasında yer alan, "Bankalarca, reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilere uygulanacak faiz oranları ile faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırları serbestçe belirlenir" cümlesi çıkarıldı.

AZAMİ ORANI GEÇEMEZ
Bu madde şöyle değiştirildi: "Tüketici kredilerinde faiz dışında sağlanacak diğer menfaatler ve tahsil olunacak masraflar açısından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yürürlüğe konulan ve 3 Ekim'de Resmi Gazete'de yayımlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümleri saklıdır. Kredili mevduat hesaplarında uygulanacak azami akdi ve gecikme faiz oranları Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 26'ncı maddesi uyarınca TCMB tarafından belirlenen azami oranları geçemez."

WEB SİTESİNDE İLAN

Bu arada daha önce sadece şubelerde duyurulan faiz oranlarıyla ilgili de değişiklik yapıldı. Tebliğe göre, bundan sonra, faiz oranları şubelere ek olarak, web sitelerinde de ilan edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankalar masrafları artık serbestçe belirlemeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN