6 bin 'Çiçek Abbas' işsiz kalacak

Kendi kendine giden sürücüsüz minibüsler gün sayıyor. Çin'de düzenlenen Michelin Challenge Bibendum'da test ettiğimiz minibüs, İstanbul yollarına çıkarsa en az 6 bin şoför işsiz kalacak

Giriş Tarihi: 17.11.2014
6 bin 'Çiçek Abbas' işsiz kalacak
İstanbul'da sayıları 6 bini bulan minibüsler, günde yaklaşık 1.8 milyon yolcu taşıyor. Toplu taşımacılıkta yüzde 13 payı bulunan minibüslere, şimdi teknolojik bir rakip çıktı. Fransız Easy Mile şirketinin geliştirdiği bu minibüsün en önemli özelliği ise sürücüsüz olması. Kendi kendine hareket eden sürücüsüz minibüslerin yaygınlaşmasıyla, İstanbul yollarının kahrını çeken şoförler işsiz kalacak. 'Çiçek Abbas'lar direksiyonu bilgisayara teslim edecekler. Fransız şirket geliştirdiği EZ-10 isimli dünyanın ilk sürücüsüz minibüsünün test sürüşü Çin'in Çengdu kentinde düzenlenen 12'inci Michelin Challenge Bibendum organizasyonda gerçekleştirdi. Şu anda toplam 11 araç, İsviçre'de Lozan Üniversitesi ile Lyon şehrinde kullanılıyor.

GÜVENLİ SÜRÜŞ SAĞLIYOR

10 kişilik yolcu kapasitesine sahip araç, yolunu bilgisayara yüklenmiş rota ve harita ile buluyor. Ön ve arkada bulunan kameralar ise aracın güvenli yol almasını sağlıyor. Herhangi bir tehlike anında araç hızını yavaşlatıyor ve gerektiğinde tamamen durabiliyor. Böylece hem yayaları hem de yolcularını koruyor.

40 KM HIZ YAPIYOR, BATARYASI 14 SAAT YETİYOR
Maksimum 40 km hıza ulaşılabilen ve batarya ömrü 14 saati bulan araç, havalimanları, hastaneler, üniversite kampüsleri, eğlence park alanları, limanlar, fabrikalar, şehir merkezleri ve İstanbul'daki metrobüs hatları gibi özel olarak yapılmış yollarda kullanılabiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6 bin 'Çiçek Abbas' işsiz kalacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN