Mehmet Şimşek: Bütçe açığı hedefini yakalayacağız

Maliye Bakanı Şimşek, yılın ilk 10 ayındaki bütçe açığı gerçekleşmelerinin, yıl sonu için öngörülenin yüzde 61'ine denk geldiğini belirterek, "Hedefi rahat bir şekilde yakalayacağız" dedi.

Giriş Tarihi: 17.11.2014 12:08
Mehmet Şimşek: Bütçe açığı hedefini yakalayacağız
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılın ilk 10 ayındakibütçe açığı gerçekleşmelerinin, yıl sonu için öngördükleri revize bütçe açığının yüzde 61'ine denk geldiğini belirterek, "Bu da yıl sonu bütçe açığı hedefini rahat bir şekilde yakalayacağımızı göstermektedir" ifadesini kullandı.

Şimşek, ekim ayı ve ocak-ekim dönemi bütçe uygulama sonuçlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, merkezi yönetim bütçesinin geçen ay 3 milyar lira, ocak-ekim döneminde ise 14,9 milyar lira açık verdiğini anımsattı.

Orta Vadeli Program'da (2015-2017) yıl sonu için öngördükleri bütçe açığını 8,8 milyar lira azaltarak, 24,4 milyar liraya indirdiklerini hatırlatan Şimşek, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede yılın ilk 10 ayındaki bütçe açığı gerçekleşmeleri, 2014 yıl sonu için öngördüğümüz revize bütçe açığının yüzde 61'ine denk gelmektedir. Bu da yıl sonu bütçe açığı hedefini rahat bir şekilde yakalayacağımızı göstermektedir. Küresel ekonomideki zayıf seyre, finansal dalgalanmalara ve jeopolitik gerginliklere rağmen bütçe açığı hedefinde gösterdiğimiz bu performans global ölçekte yadsınamayacak bir başarıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet Şimşek: Bütçe açığı hedefini yakalayacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN