Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Marmara'da bolluğu, yüzleri güldürüyor

Giriş Tarihi: 18.11.2014 15:51
Marmara'da balık bolluğu, yüzleri güldürüyor

Ülkenin ihtiyacının önemli kısmını sağlayan Marmara Denizi’nde bereketli günler yaşanıyor.

Balıkesir'in Bandırma ilçesindeki çılar, hamsi, palamut, sardalya, tekir, istavrit, sinarit ve benzeri türden balıkları kısa sürede yakalama fırsatı bulurken, balık bolluğu tüketicileri de sevindiriyor. Bir süre önce kilosu 15 TL'yi bulan Marmara hamsisinin fiyatı tezgahlarda 5 TL'ye, seyyar satıcılarda ise 3 TL'ye kadar düştü. Ayrıca, seyyar satıcılar, 5 tane orta boy palamutu da 10 TL'ye satarken, Bandırma Balık Hali'ndeki satış tezgahlarında sergilenen farklı türden balıklar da halkın ilgisini çekiyor. Hemen hemen her gün eşine zor rastlanan türde balıkların sergilendiği tezgahlarda son olarak 5 kiloluk deniz levreği ve 2 kiloluk kırmızı kırlangıç balıklarını gören tüketiciler şaşırdı.

Metin Çokgezenler isimli balık satıcısı, eşine az rastlanan 2 farklı balığın toplam 500 TL'den alıcı bulduğunu söyleyerek, "Deniz levreği, fazla gezmeyen ve sadece su dibinde yaşayan bir balıktır. Izgarası yapılır ve nadir bulunur. 5 kilogram ağırlığındaki bu balığı amatör bir balıkçı arkadaşımız oltayla tutmuş ve bize getirdi. Kilosunu 75 TL'den veriyoruz. Zengin balığı olarak da bilinen bu balığın en büyük özelliği etinin çok lezzetli olmasıdır. Kırmızı kırlangıç balığı ise 2 kilo ağırlığındadır. Kafasından çorba, etinden de kavurması yapılır. Çok nadir bir balıktır. Tavuk eti gibidir. Renginin kırmızılığı değerini artırır. Kilosu 45 TL civarında. Bunu bir amatör balıkçı arkadaşımız oltayla yakalamış" dedi.

Balık tezgahlarındaki büyük boyutlu kalkan balıkları ve palamutlar da büyük rağbet görüyor. Büyük gırgırlar ile Marmara Denizi'ne açılan balıkçılar, havaların bir süre daha böyle gitmesini diledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marmara'da balık bolluğu, yüzleri güldürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN