Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lar ne hazır

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK), yarınki toplantısı öncesinde lar ni erken satın aldı.

Giriş Tarihi: 18.11.2014 17:04
Piyasalar faiz indirimine hazır
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK), yarınki toplantısı öncesinde lar ni erken satın aldı. Petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye'ye olumlu yansıyacağı beklentisiyle birlikte artan yabancı girişi ve Merkez Bankası'nın faiz indireceği beklentisi, tahvil-bono piyasasında faizi bir yılın en düşük seviyesine çekti. 13 Temmuz 2016 vadeli iki yıllık gösterge tahvilin
faizi, yüzde 8'in altına gerileyerek Kasım 2013'ten bu yanaki en düşük seviyeye indi.

DOLAR İKİ HAFTANIN DİBİNDE

Hızlanan yabancı girişi, doların da içeride değer kaybetmesine neden oldu. Son üç haftada 2 milyar dolarlık yabancı girişi olurken, dolar dün 2.2197 TL ile iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. 4 yılın en düşük seviyesinde bulunan petrol fiyatlarının, enflasyon ve cari açığı düşereceği beklentisi son dönemde Türkiye'nin pozitif ayrışmasına neden oldu. Ocak ayında faizi bir gecede 5.5 puan atıran fakat 8 ayda sadece 1.75 puanlık indirim yapan Merkez Bankası'nın önümüzdeki dönemde faiz indirimine gideceği beklentisi, son dönemde piyasa tarafından da satın alınmaya başlandı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S&P), cuma günü açıklayacağı gözden geçirmesinden olumlu bir sonuç çıkacağı beklentisi de faizdeki düşüşü destekledi. S&P, Türkiye'yi yatırım yapılabilir kredi notunun bir not altı olan BB+ ve negatif görünümle derecelendiriyor.

ALTIN TOPARLANIYOR

Düşen petrol fiyatları ve ABD ekonomisinde güçlü toparlanmayla geçtiğimiz haftalarda son 4 yılın dibini gören toparlanıyor. Japon ekonomisinin resesyona girmesi ve G20 zirvesinde dünya liderlerinin küresel büyüme konusundaki endişelerini dile getirmesinin ardından altın fiyatları tekrar yükselişe geçti. Özellikle İngiltere Başbakanı David Cameron'un yeni bir finansla kriz için uyarı yapmasıyla endişeler yeniden arttı. Buna ek olarak Avrupa ve Japonya Merkez Bankaları'nın parasal genişleme programını da açıklaması altın fiyatlarını desteklemeye başladı. Bu gelişmeler üzerine spot altının ons fiyatı bin 200 doları geçerek iki haftanın en yüksek düzeyini gördü.

HAZİNE RAHAT BORÇLANDI

Öte yandan Hazine, düzenlediği iki tahvil ihalesinde piyasaya 3 milyar 309 milyon lira borçlandı. Hazine Müsteşarlığı, düzenlediği ilk ihalede 2 yıl (728 gün) vadeli, 6 ayda bir yüzde 4.10 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin ilk ihracını gerçekleştirdi. İhalede ortalama bileşik faiz yüzde 8.04 oldu. Nominal teklifin 1 milyar 666,3 milyon lira olduğu ihalede, nominal satış 577 milyon lira, net satış 580,3 milyon lira olarak gerçekleşti. Düzenlenen ikinci ihalede ise 10 yıl (3535 gün) vadeli, 6 ayda bir yüzde 4.50 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracı gerçekleştirildi. İhalede ortalama bileşik faiz yüzde 8.44 oldu. Nominal teklifin 2 milyar 116,3 milyon lira olduğu ihalede, nominal satış 585 milyon lira, net satış 628,1 milyon lira olarak gerçekleşti.

1 MİLYAR DOLARLIK SUKUK

Türkiye uluslararası piyasalardaki üçüncü kira sertifikasını (sukuk) 1 milyar dolar ile tamamladı. Bankacılık kaynaklarının verdiği bilgiye göre Hazine'nin 10 yıl vadeli dolar cinsi sukuk ihracında nihai getiri mid swaps (MS) artı 205 baz puan (yaklaşık yüzde 4.48) oldu. İhraçta vade 25 Kasım 2024 olarak belirlenirken bu tutarın Hazine hesaplarına geçiş tarihi 25 Kasım 2015 olarak belirlendi. Uluslararası piyasalarda ilk sukuk ihracını 2012 yılı sonunda 1.5 milyar dolar ile gerçekleştiren Hazine, 2013 yılında ise 5 yıl vadede 1.25 milyar dolar borçlanma gerçekleştirdi. Bu ihraçla birlikte Hazine'nin uluslararası piyasalardaki vadesi gelmemiş dolar cinsi üç sukuk ihracının toplam büyüklüğü 3.75 milyar dolara ulaşmış oldu. Hazine 2015 yılında geleneksel eurobond, yen ve kira sertifikası ihraçları ile Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası'ndan sağlanacak program kredisi dahil toplam 5.1 milyar doları karşılığı yaklaşık 11.8 milyar TL dış finansman hedefliyor.

Sabah.com.tr
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasalar faiz indirimine hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN