Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CNR'de tabela şoku

3 ay önce CNR 'nin kapısını mühürleyen Bakırköy Belediyesi, şimdi de CNR 'de fuara katılan 30 bin firmaya tabela vergisi getirdi. 20 milyon TL 'lik vergi yargıda

Giriş Tarihi: 19.11.2014
CNR'de tabela şoku
Bakırköy Belediyesi ile CNR Fuarcılık arasında uzun süredir devam eden gerginliğe yeni halkalar eklendi. Birkaç ay önce, 2003 yılına ait bir vergi borcu nedeniyle dev fuar merkezinin kapısına mühür vuran belediye, şimdi de CNR'de Türkiye'de örneği bulunmayan bir vergi uygulaması başlattı. Belediye, halk arasında tabela vergisi olarak bilinen 'Kurulum ve Reklam Vergisi'ni fuara katılan ve tabela asan firmalara da uygulamaya başladı. Ek vergi, firmalardan büyük tepki çekti. Fuara katılan ünlü bir mücevherat firmasının sahibi vergiyi yargıya taşıdı. "Bize fuara katılım bedeline yakın miktarda tabela vergisi kesildi" diyen şirket yetkilisi, "Belediye burada gizli ve kanun dışı bir vergi uygulaması yapıyor. Bunun adı bize göre soygundur" diye konuştu. CNR Holding CEO'su Cem Şenel ise, "Fuarlar özel imtiyazlı alanlardır. Devletten izin alınarak yapılan fuarlar üzerinden ilave vergi alınamaz. CNR Holding olarak, konuyu yasal boyuta taşıdık. Hukuk birimimiz tarafından ilgili mercilere gerekli başvurular yapıldı" dedi. Bakırköy Belediyesi'nden yetkililer ise açıklama yapılmayacağını, vergi uygulamasının süreceğini belirtti.

YERLİ YABANCI AYIRT ETMEDİLER
Uygulama yabancı firmaları da şoke etti. CNR'de fuara katılan dev firmalardan da devasa boyutlarda reklam vergisi talep edildi. Yabancı şirketler uygulamaya bir anlam veremediklerimi belirtirken bazı yabancı firmaların ise yasal sıkıntıya girmemek için avukatlarını Bakırköy Belediyesi'ne gönderdikleri öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CNR'de tabela şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN