Sona Sanayii'ne uluslararası ortak

Giriş Tarihi: 19.11.2014 13:35
Sona Sanayii'ne uluslararası ortak

Uluslararası Finans Kurumu (), Şişecam Topluluğu bünyesindeki i AŞ'ye ortak oluyor.

Şişecam açıklamasına göre IFC, toplam azami 25 milyon dolar karşılığında Soda Sanayii hissesi alıyor. Açıklamada görüşlerine yer verilen Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanlarının yanı sıra soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında global bir oyuncu olduklarını belirtti. Kırman, "Şu anda üretim kapasitesi açısından cam ev eşyasında Avrupa'nın ikinci, dünyanın üçüncü, düzcamda Avrupa'nın üçüncü, dünyanın altıncı ve cam ambalajda ise Avrupa'nın dördüncü, dünyanın beşinci büyük üreticisiyiz. Kimyasallar alanında da faaliyet gösteren topluluğumuz, Avrupa'nın dördüncü, dünyanın 10'uncu büyük soda üreticisidir. Aynı zamanda dünyanın üçüncü büyük kromik asit üreticisi olan Şişecam, dünyanın en büyük sodyum bikromat ve bazik krom sülfat üreticisidir" ifadelerini kullandı.

Kırman, Şişecam Topluluğu'nun ürettiği kimyasallarla camdan deterjana, kimya sanayinden deri ve ilaç sanayine kadar 100'den fazla ürün çeşidine dünya standartlarında ana girdi sağladığına dikkat çekerek, şunları da kaydetti:

"Bugün çevre dostu teknolojilerle müşterilerine global çözümler üreten Şişecam Kimyasallar Grubu için önemli bir adım atıyoruz. Sürdürülebilir büyüme misyonumuz doğrultusunda ortak değerleri paylaştığımız dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından , Şişecam Kimyasallar Grubu'nun ana şirketi i'ne ortak oluyor. IFC'nin Soda Sanayii'ne yaptığı yaklaşık 25 milyon dolarlık bu yatırım, uluslararası alanda Şişecam Topluluğu'na duyulan güvenin önemli bir göstergesidir."

ŞİŞECAM

Şişecam, 79 yıllık geçmişi, 20 bin çalışanı, 13 ülkeye yayılmış üretim faaliyetleri ve 150 ülkeye ulaşan satışlarıyla uluslararası ölçekte bir topluluk olarak, 2020 vizyonu doğrultusunda dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olmayı hedefliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sona Sanayii'ne uluslararası ortak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN