Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Yıldız'dan açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı , Rusya'dan gelen miktarının azalmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 20.11.2014 13:22
Bakan Yıldız'dan doğalgaz açıklaması
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı , Rusya'dan gelen miktarının azalmasıyla ilgili, "Şu anda 42 milyon küplük günlük miktarın, 27- 28 milyon küplere kadar düştüğünü söylemeliyiz. Bizim için iyi bir şey değil. Normalde tüketimimiz var. Bununla alakalı talebimiz her geçen gün daha da artıyor. Gerçek kontrat değerlerine mutlaka çıkılması lazım" dedi. Yıldız, Doğu Akdeniz'deki doğalgazın taşınması için de "Milyar dolarlık projeler bir cazibe kuralıyla işlerler. O da hangi proje fizibılsa o proje üzerinden devam eder akış, Bunun Güney Kıbrıs yerel yönetimi üzerinden Yunanistan'dan Avrupa'ya aktarılmasıyla Kuzey Kıbrıs'tan Türkiye üzerinden aktarılması arasında, bu işi bilenlerin hangisinin daha fizibıl olduğunu çok iyi takdir ederler" diye konuştu.

İstanbul'da bugün başlayan 6. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nde Türkiye ile ABD arasında Rüzgar Enerjisinin Geliştirilmesine İlişkin Mutabakat Zaptı imzalandı. İki ülke adına imzaları ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız koydu. Anlaşma kapsamında Türkiye'de 3 bin megabayt gücünde rüzgar enerji santralinin kurulacağı bilgisini veren Bakan Yıldız, "ABD'li şirketlerin bu alanda ülkemizde faaliyet göstermesini, yerli şirketlerle işbirliği yapmasını hedefliyoruz"dedi. Türkiye ile ABD arasında pek çok fırsatlar bulunduğunu söyleyen konuk bakan Moniz de "Temiz enerji açısından hedeflerimize ulaşmada güçlü kararlılıklarımız var. Rüzgar enerjisine büyük önem veriyoruz. Birlikte çalışırken tabi ki uzmanlıklarımızın Türkiye'de devreye sokulabileceğine eminim" dedi.

IRAK PETROLÜ

Bir soru üzerine Irak petrollerinin transferiyle ilgili Bağdat ve Erbil arasında mutabakata varılmasından Türkiye olarak büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Biz sistemimizi kurmuştuk. Öngörülerimizin doğru çıktığını görmek ülkemiz adına sevindiricidir.Daha sevindirici olan Irak petrolünün dünya piyasalarına, fiyatların çok tartışıldığı bir ortamda daha fazla gidecek olmasıdır. Irak'ın normalleşmesinin söylediklerimin tümünden daha önemli olduğunu vurgulamak isterim" diye konuştu.

ABD- TÜRKİYE İŞBİRLİĞİ

ABD'nin Türkiye'nin nükleer enerji yatırımlarına destek olup almayacağı şeklindeki bir soruya yanıt veren ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz, "Türkiye ile işbirliği önemli. Türkiye nükleer enerjiye sahip oldukça bu işbirliğimiz sürecek" dedi.

RUSYA'DAN GELEN GAZ AZALDI

Enerji Bakanı Taner Yıldız bir soru üzerine Rusya'dan gelen Doğalgaz'da azalma yaşandığına dair haberleri doğrulayarak," Bu değerli meslektaşım Novak'la yapacağımız görüşmede gündemimize gelecektir.Şuanda 42 milyon küplük günlük miktarın, 27- 28 milyon küplere kadar düştüğünü söylemeliyiz. Bizim için iyi bir şey değil. Normalde tüketimimiz var. Bununla alakalı talebimiz her geçen gün daha da artıyor. Gerçek kontrat değerlerine mutlaka çıkılması lazım" dedi.

TÜRKİYE PARASINI ZAMANINDA ÖDÜYOR...

AB ülkelerinin Ukrayna kriziyle ilgili Rusya'yla yaşadıkları problemden dolaylı olarak etkilenen ülkenin Türkiye olmasını istemiyoruz diyen Bakanı Yıldız, "Türkiye aldığı doğal gazın parasının zamanında ödeyen, kontratlarına bağlılığını ortaya koyan bir yapı sergilemekte. O yüzden o problemin bir parçası olmak istemeyiz" ifadesini kullandı.

DOĞU AKDENİZ DOĞALGAZI

Doğu Akdeniz'deki gaz potansiyeli ve taşınmasıyla ilgili tartışmalara da değinen Bakan Yıldız, "Doğu Akdeniz'de bir gaz potansiyeli var. Kıbrıs halkının tamamına ait olan bir gelirden bahsediyoruz. Bazı platformlarda olduğu gibi her tarafta tutarlı olmak lazım. Biz nasıl Irak'ta Irak'ın tamamına ait diyoruz. Kıbrıs için benzerini söylemeliyiz. Milyar dolarlık projeler bir cazibe kuralıyla işlerler. O da hangi proje fizibılsa o proje üzerinden devam eder akış, Bunun Güney Kıbrıs yerel yönetimi üzerinden Yunanistan'dan Avrupa'ya aktarılmasıyla Kuzey Kıbrıs'tan Türkiye üzerinden aktarılması arasında, bu işi bilenlerin hangisinin daha fizibıl olduğunu çok iyi takdir ederler. Zamanın iyi bir ilaç olacağını ve doğru proje lehine bu zamanın kullanılacağına inanıyorum" diye konuştu.

KIBRIS'A EŞİT DAĞITILMALI

ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz de Doğu Akdeniz'den çıkarılacak Doğal gazın toplam gelirinin Kıbrıs'ın tamamında paylaşılması görüşünde olduklarını söyledi.

JAPONYA İLE ANLAŞMA MECLİSTEN GEÇECEK

Bakan Yıldız bir soru üzerine Japonya ile yapılan nükleer santral anlaşmasının bu ay sonunda meclisten geçeceği bilgisini de verdi.

PİYASALARDAN SON HABERLER

BIST'DE SON DURUM - EN ÇOK ARTANLAR - AZALANLAR


DÖVİZ KURLARI - ÇAPRAZ KURLAR - ALTIN VERİLERİ


BONO - TAHVİL - REPO BİLGİLERİ

BANKA FAİZ ORANLARI

AMERİKA - AVRUPA - ASYA VE UZAKDOĞU BORSALARI
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Yıldız'dan doğalgaz açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN