Irak'ta petrol düğümü çözüldü

Giriş Tarihi: 20.11.2014
Irak'ta petrol düğümü çözüldü

Marttan bu yana çözülemeyen krizinde sona gelindi. Enerji Bakanı Yıldız, "Kısa sürede günlük 150 bin varillik akış başlayacak" dedi

Bağdat ve Erbil arasındaki bütçe- petrol ihracı krizinde düğüm çözüldü. Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, hükümet yetkililerinden bir heyetle Bağdat'a gidiyor. Sorunların anayasal çerçevede çözümü için masaya oturulurken, Bağdat hükümeti ilk etapta Kürt Yönetimi'ne 500 milyon dolar aktaracak. Buna karşılık Erbil de Bağdat'a günlük 150 bin varil petrolü Irak hükümeti üzerinden ihraç etmeye başlıyor. Türkiye'ye ihraç edilen petrol günlük 300 bin varile ulaşırken, Kürt Yönetimi gelecek yılın sonunda 1 milyon varillik petrol ihraç etmeyi hedefliyor.

PETROL SEVKIYATI

Irak Petrol Bakanı Adil Abdulmehdi ile geçen hafta Erbil'de yapılan toplantıda 3 başlıkta anlaşma sağlandı. İlk adımda da SOMO Petrol Şirketi, 150 bin varil petrolü Ceyhan Limanı'na gönderecek. Böylece, merkezi Irak hükümetinin mart ayından bu yana yapamadığı petrol sevkıyatı da başlamış olacak.

BAKAN YILDIZ: IRAK İÇİN SEVİNDİRİCİ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, petrol sevkıyatının bugünlerde başlayacağını belirterek, "nün ihracı uluslararası enerji piyasası ve Türkiye'yi yakından ilgilendiriyor" dedi. Bağdat-Erbil arasındaki geçici anlaşmanın Türkiye'ye etkisini değerlendiren Yıldız, "Satılan Irak'ın petrolü. Kuzey-güney demeden başından beri savunduğumuz Irak'ın normalleşmesine katkı koyacak bir gelirden bahsediyoruz. Bu sistem kurulmalı ve korunmalı. Türkiye de üzerine düşeni yaptı. Merkezi Irak hükümetinin günlük 150 bin varilden başlamak kaydıyla sevkıyatlarına şahit olacağız. Bu Irak için sevindirici bir durum. Satılan petrolün geliri paylaşılır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ta petrol düğümü çözüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN