İran'a ilk adım Fransız ve Almanlar'dan

Nükleer görüşmelerin bitimine iki hafta kala İran'a ilk yatırım sinyalleri geldi. Almanlar, rüzgâr enerjisine 1 milyar $ yatırım planlarken, Fransız Renault, İran otomotiv firması Khodro'nun yüzde 20'sine talip oldu

Giriş Tarihi: 20.11.2014
İran'a ilk adım Fransız ve Almanlar'dan
Nükleer görüşmelerde önemli bir aşama kaydeden ancak Batı'yla henüz nihai anlaşmaya imza atamayan İran'a olan ambargoyu ilk olarak Avrupalı şirketler deliyor. Alman ve Fransız firmalar İran'a ambargo sonrası ilk adımı atmaya hazırlanıyor. Enerji, otomotiv, turizm ve sermaye yatırımları şu anda İran'da en gözde sektörler olarak öne çıkıyor. Avrupa Birliği'nin 24 Kasım'da son bulacak olan görüşmelerden olumlu sonuç beklemesinin de yatırım kararlarında etkili olduğu belirtiliyor. Avrupa Birliği ülkeleri 2013'te İran'a 6.8 milyar dolarlık ihracat yapmış ancak bu rakamın potansiyelin çok altında olduğu belirtilmişti.

RENAULT % 20'YE TALİP

Fransa'nın en büyük otomotiv firmalarından Renault, İran'ın yerli otomobil markası Khodro'nın yüzde 20'sini almak için görüşmelere başladı. Renault bu amacına ulaşırsa yönetimde de bir sandalyeye sahip olacak. İran'ın SAIPA isimli şirketi Khodro markasının yüzde 74'üne sahip durumda. İran'da otomobil üretimi ilk beş ayda 625 bine kadar ulaştı. Yıllık üretimde ise İran 1 milyon rakamını geçmiş durumda.

ALMANLAR'DAN 1 MİLYAR $

Almanlar ise özellikle yenilenebilir enerji alanında yatırım yapacak. İran Enerji Bakan Yardımcısı İsmail Mahsouli, Alman firmalar ile görüştüklerini belirterek yatırım tutarını da 1 milyar dolar olarak açıkladı. İran Borsa Başkanı Ali Slaehabadi ise Avrupalı firmaların şirketlerinin hisse senetlerini almak için görüşmeler yaptıklarını belirtti. Slaehabadi, "Bu sabah 20 milyon dolarlık bir alım için bir anlaşma imzaladım" dedi. Ülkde toplam yabancı alımlar 186 milyon dolara ulaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'a ilk adım Fransız ve Almanlar'dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN