Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez’in inadı inat

Son üç haftadaki 2 milyar dolarlık para girişi, petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyon ve cari açığı beklenenden hızlı indireceği gerçeği ve piyasanın da ‘inancına’ rağmen, faizi yine indirmedi.

Giriş Tarihi: 20.11.2014 14:59
Merkez’in inadı inat
2 yıllık gösterge faiz yüzde 8'in altına inerek son bir yılın en düşük seviyesine inerken, dün toplanan Para Politikası Kurulu (PPK) faiz oranlarını değiştirmedi.

Merkez Bankası bir gecede 5.5 puan artırdığı politika faizini, 10 ayda sadece 1.75 puan düşürdü. Merkez Bankası'nın yüksek faiz politikası özel sektör yatırımlarını durdururken, ilk çeyrekte yüzde 4.7 olan büyümeyi de ikinci çeyrekte yüzde 2.1'e indirdi. Yatırımların durmasının etkisiyle işsizlik oranı da 6 ay aradan sonra çift haneye ulaştı.

Uluslararası yatırım bankalarının bile 'faiz indirimi' olabilir değerlendirmelerine kulak tıkayan Merkez Bankası'nın yüksek faiz politikası finansman maliyetlerini de artırıyor. Finansman maliyetlerindeki artış ise özel sektörü yatırım yapmaktan caydırıyor. Nitekim ilk çeyrekte büyümeyi 0.3 puan aşağı çeken özel sektör yatırımları, ikinci çeyrekte ise büyümeyi 0.9 puan düşürdü.

PİYASALARDAN SON HABERLER

BIST'DE SON DURUM - EN ÇOK ARTANLAR - AZALANLAR


DÖVİZ KURLARI - ÇAPRAZ KURLAR - ALTIN VERİLERİ


BONO - TAHVİL - REPO BİLGİLERİ

BANKA FAİZ ORANLARI

AMERİKA - AVRUPA - ASYA VE UZAKDOĞU BORSALARI
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez’in inadı inat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN