AB enerji birliğinde kilit ülke Türkiye

ABD ve AB, parasal ve siyasal birliği oturtan Avrupa'yı enerjide de birleştirmeye hazırlanıyor. Obama'nın eski danışmanı Jones, "Projede kilit ülke Türkiye" dedi

AB enerji birliğinde kilit ülke Türkiye
ABD Başkanı Barack Obama'nın bir önceki dönem ulusal güvenlik danışmanlığını yapan James Jones, bu yıl 6'ncı kez İstanbul'da düzenlenen Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nde SABAH'ın sorularını yanıtladı. Parasal ve siyasi birlik projesinin ardından Avrupa'nın enerji alanında da birlik projesine değinen Jones, 'Avrupa'yı tamamlamak' adlı bir raporu da yayımladı. Avrupa Birliği ile ABD'nin ortak projesi olan Avrupa enerji birliğinin dünya için stratejik bir öneme sahip olduğunu söyleyen Jones, Türkiye'nin bu projede en kritik rolü oynayacağını belirtti.

TÜRKİYE DE FAYDALANACAK

Jones, "Türkiye, bu projenin son derece önemli bir ayağını oluşturuyor. Türkiye, stratejik pozisyonu gereği Avrupa'nın Enerji Birliği'nde kilit rolde diyebiliriz. Kuzey'den güneye doğudan batıya doğru geçiş rotasına sahip tek yer Türkiye. Ayrıca Türkiye'nin enerji bağımsızlığında kaynaklarını dağıtma hedefi de var. Bu nedenle Türkiye için de oldukça önemli bir proje" dedi. Avrupa Birliği, Ekim 2014'te Kuzey-Güney Koridoru gibi birçok enerji projesini kritik altyapı projeleri olarak belirledi.

KAYNAKLARI ÇEŞİTLENDİRMELİYİZ
Zirvede konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, cari açık konusunda atılması gereken adımları değerlendirerek, "Türkiye enerji kaynaklarını çeşitlendirmeli, yenilebilirin payını artırmalı, sonsuza dek petrol fiyatlarındaki gerilemeye umut bağlayamayız" şeklinde konuştu.

HER ZERREDE HAKKIMIZ VAR
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, "Kıbrıs'ın etrafındaki doğal kaynakların her zerresinde KKTC'de yaşayan bireylerin hakkı var. Bu haklardan bir adım geriye gitmemiz düşünülemez" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB enerji birliğinde kilit ülke Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN