Türkiye'nin en iyi haber sitesi

25 projeye 15.5 milyon lira

Hazine Müsteşarlığı'na akredite 5 melek yatırımcının 2 yılda yaptığı yatırım 15.5 milyon lirayı aştı. Firmalar 2015'te 25 projeye 15 milyon lira daha yatıracaklar

Giriş Tarihi: 23.11.2014
25 projeye 15.5 milyon lira
Türkiye'de yeterli finansal kaynağı olmadığı için hayata geçmeyi bekleyen projelere yatırım desteği veren melek yatırımcılar, başvuru sayısı arttıkça kesenin ağzını da açıyor. İki yıldır aktif olarak gelecek vaat eden projelere destek sağlayan, Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen 'Bireysel Katılım Yatırımcısı Ağı Akreditasyonu'na hak kazanan Keiretsu, BIC Angel Investments, Galata Business Angels (GBA), sirketortagim.com ve Etohum'un toplam yatırım tutarı 15.5 milyon lirayı aştı. Firmalar gelecek yıl 25 projeye 15 milyon liranın üzerinde yatırım yapmaya hazırlanıyor. ABD merkezli melek yatırım ağı Keiretsu Forum'un Genel Müdürü Aslı Işınak Gözören melek yatırımcıların fonlardan farklı olarak şirketlerde yüzde 10-30 arası azınlık payına sahip olmayı tercih eden yatırımcılar olduğunu söyledi. Gözören, "Türkiye'de projesine finansal destek alan bir girişimci ağımız üzerinden yurtdışındaki şirketlere projesini sunabiliyor ve bu şekilde ek finansal destek alabiliyor" dedi. BIC Angel Investments'ın kurucusu Joachim Behrendt de 2015'te 6 yeni firmaya yatırım yapacaklarını belirtti. GBA'nın Başkanı Emre Kurttepeli ise yatırım yaptıkları 6 projenin ikinci melek yatırımı aldığını söyledi.

Yatırımda teknoloji ilk sırada

KeIretsu Forum

* Yapılan yatırım: 4 milyon dolar
* Yatırım alanları: Mobil aplikasyon, e-ticaret, eğitim, ilaç, otopark otomasyonu, hızlı tüketim

Galata BusIness Angels

* Yapılan yatırım: 4 milyon TL
* Yatırım alanları: İnternet, mobil, yazılım ve telekomünikasyon

BIC Angel Investments

* Yapılan yatırım: 1 milyon TL
* Yatırım alanları: Online pazar yerleri (B2B, B2C, C2C platformlar), mobil uygulama çözümleri, cazip üretim ve inovatif ürün projeleri.

Etohum

* Yapılan yatırım: 300 bin TL
* Yatırım alanları: Dijital teknolojiler ve internet

Şirket ortağım

* Yapılan yatırım: 1.3 milyon TL
* Yatırım alanları: Yatırım yapmak için sektör ayrımı yapılmıyor.

YÜZDE 75 VERGİ TEŞVİĞİ VAR

Dünyadaki melek yatırıma en yüksek vergi teşviği yüzde 75 ile Türkiye'de uygulanıyor. Türkiye'yi yüzde 30 ile İngiltere izliyor. Hem Türkiye'de hem de global pazarda melek yatırımların yüzde 25'i bilişim ve mobil teknolojilere gidiyor. E-ticaret ve aplikasyonlar en fazla melek yatırım alan sektörler. Bunları sağlık teknolojileri izliyor. Her 10 melek yatırımdan 1 tanesi kârlı çıkış yapıyor.

FİNANSAL DESTEK BÜTÇELERİ ARTACAK

Aylık ortalama 200 başvuru aldıklarını belirten Etohum'un kurucusu Burak Büyükdemir, bugüne kadar yatırım yaptıkları 40 firmadan 20'sinin başarılı olduğunu söyledi. Şirket Ortağım yöneticisi Fulya Keskin ise şimdiye kadar yaptıkları 1.5 milyon liralık yatırımı gelecek yıl artırmayı planladıklarını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
25 projeye 15.5 milyon lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN