Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'nın olimpiyat gönüllüsü

Giriş Tarihi: 23.11.2014
Adana'nın olimpiyat gönüllüsü

Ashoka'nın 2014 Fellow'u (yoldaş) seçtiği Adanalı engelli sporcu Celal Karadoğan, gençlere ücretsiz spor eğitimi veriyor. 80 madalya alan 38 gencin hedefi gelecek olimpiyatlara katılmak

Celal Karadoğan, omurilik felci nedeniyle çocuk yaşlardan bu yana tekerlekli sandalyeyle yaşayan bir sporcu. Onu Birleşmiş Milletler tarafından dünyaya ilham veren 10 gönüllüden biri haline getiren sürecin tohumları 2003'teki Avrupa Şampiyonası'nda atılmış. Kısıtlı imkânlarla masa tenisinde kendini geliştirip milli takıma giren Karadoğan için bu tarih milat niteliğinde. "Türkiye şampiyonuydum ama Avrupa'da ne kadar geride olduğumu gördüm. O zaman Türkiye'den engelli olimpiyat sporcuları çıkaracağıma dair kendime söz verdim" diyen Karadoğan, hedefine ulaşmak için açlık grevi bile yaptığını söylüyor. Tüm bürokratik engellere rağmen Adana'da kurduğu Genç Engelliler Spor Kulübü'nde bugün 38 engelli gencin yanında 15 de engelsiz çocuk eğitim görüyor. Engelli sporcuların 11'i, engelsizlerin de 9'u kızlardan oluşuyor. "Ne yazık ki kız çocuklarının spor yapmasıyla ilgili bu alanda da sorunlar var" diyen Karadoğan, gençlerin masa tenisi, atletizm ve yüzme dalında eğitim aldığını vurguluyor. Eğitimlerin tamamen gönüllü verildiği tesis, Adana'nın adli olaylarıyla ünlü bir semtinde 2 dönümlük arazi üzerine kurulu. Engelli gençlerin hayatındaki iyileşme aileler tarafından fark edilince engelsiz gençlere, hatta bölgedeki ev kadınlarına yönelik de programlar başlatılmış. Sonuç Karadoğan'ı gururlandırıyor: Yurtiçi ve yurtdışında bu üç spor dalında 80 madalya. Atletizm Milli Takımı'na 5 sporcu veren kulüp, bunlarla yetinmek niyetinde değil.

BREZİLYA'YA 10 SPORCU GİTSİN
Spor ve gönüllülük, 15 yaşındayken mahalleler arası futbol turnuvası organize ettiğini belirten Celal Karadoğan'ın her zaman hayatının merkezinde olmuş. Mahalle turnuvasından Avrupa Şampiyonası'na taşınan bu kariyerde hedef olimpiyatlar. "Daha fazla sporcuyu milli takıma sokmayı, gelecek olimpiyatlarda engelli ve engelsiz oyunlarda madalya almayı hayal ediyorum" diyen Karadoğan, maddi destek gerektiğinin altını çiziyor. Çünkü bir sporcunun yurtdışındaki oyunlara katılmasının maliyeti 2 bin 500 lirayı buluyor. Bu nedenle yazın yapılan Avrupa Şampiyonası için kulüpten 4 sporcu barajı aştığı halde 2'si katılabilmiş. Kulüp şimdi de 2016'da Brezilya'da yapılacak Paralimpik Oyunlar'a değişik branşlarda en az 10 sporcu göndermeyi hedefliyorlar.

ÜÇ SPORCUYA BURS VERİYOR

Genç Engelliler Spor Kulübü, toplanan bağışlar ve organizasyonlardan elde edilen gelirle üç sporcuya eğitim bursu veriyor. Karadoğan, "Ortaokul mezunuyum. Okuyamadım. Kendimi geliştirdim. Hedefimiz 30 gencin üniversiteye girmesi" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'nın olimpiyat gönüllüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN