Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biden'a sitemli Irak mesajı

Atlantik Konseyi'nde konuşan Başbakan Davutoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Biden'a sitem ederek, "Kimse bize 'siz Ankara'da oturun, Irak'taki enerji kaynakları atıl kalsın' diyemez" dedi

Giriş Tarihi: 23.11.2014
Biden'a sitemli Irak mesajı
Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nin kapanış oturumunda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin çevresindeki enerji akışına seyirci olamayacağını söyledi. Başbakan Davutoğlu, Irak'taki enerjinin Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşması ve Türkiye tarafından kullanılmasının Irak Merkezi Hükümeti ve Kürt Bölgesel Yönetimi'nin çıkarına olduğunu belirtirken, ABD'nin bunu engelleyici tutumuna sitem etti. Kürsüden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'a bakarak konuşan Davutoğlu, "Kimse bize 'siz Ankara'da oturun, Irak'taki enerji kaynakları atıl kalsın, anlaşma da yapmayın, aralarındaki anlaşmazlık 50 yıl sürse de bekleyin' diyemez. Biz Irak anayasasına sadık kalarak, taraflarla diyalogu sürdürerek mutlaka Irak'taki enerji kaynaklarının uluslararası arzı konusunda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu. "İpek Yolu gibi bir enerji yolu peşindeyiz" diyen Davutoğlu, barış ve güven için bir 'enerji hub'ı olmak istediklerini belirtti. Irak'taki bütün taraflara çağrıda bulunan Davutoğlu, "Gelin Irak'ı el birliğiyle bir kriz ülkesi olmaktan çıkarıp yükselen bir ekonomi haline dönüştürelim" dedi. Davutoğlu, enerjinin çatışma aracı olarak kullanılmasının kazanan tarafının olmayacağını vurgulayarak, "Eğer enerjiyi çatışma aracı olarak kullanacak olursak bunun kazanan tarafı olmaz" diye konuştu.

RUM YÖNETİMİNE ÇAĞRI

Başbakan Ahmet Davutoğlu Kıbrıs'ın enerji kaynakları konusunda da Rum Yönetimi'ne çağrıda bulundu: "Enerji kaynaklarını monopolize ederek, tek taraflı olarak dünya piyasalarına sunmak isterlerse biz de aynı yerde araştırma yapar, aynı hakkı kullanırız. Ama birlikte oturulur konuşulursa Kıbrıs'da aynen Irak gibi yükselen ülke haline gelir. Hemen barış. Hiç kimse enerjiyi bir silah gibi kullanmasın."

RUSYA OYUNU DOĞRU OYNASIN
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, tek kaynaklı enerjinin Avrupa için büyük problem teşkil ettiğini belirterek, "Enerji güvenliğini sağlamak için Avrupa kendi kaynaklarını daha da çeşitlendirmeli. Rusya yine oyuncu olsun ama oyunu kurallarına uygun oynasın" dedi. Türkiye'nin enerji potansiyelini yerine getirebilmesi için ABD'nin de elinden geleni yapmaya hazır olduğuna dikkat çeken Biden, "Enerjiyi işbirliği aracı olarak düşünmeliyiz, ayrılma aracı olarak değil" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biden'a sitemli Irak mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN