Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Faiz başa bela'

Başbakan Davutoğlu'nun talimatıyla ekonomi için yeni yol haritası hazırlanacağını söyleyen Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Faiz başımızdaki bela, aşağı çekmeliyiz" dedi

Giriş Tarihi: 26.11.2014
'Faiz başa bela'
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ekonomi için yeni bir yol haritası hazırlanması talimatı verdiğini, ilgili bakan ve bürokratların gerekli çalışmayı yapacağını açıkladı. Zeybekci, bu çalışmalar sırasında büyüme, enflasyon ve faiz oranlarının masaya yatırılacağı mesajı verdi. Zeybekci, "Büyümeyi ihmal edemeyiz. Türkiye yüzde 3.5'lik büyümeyi kabul edemez. Faizi aşağı çekmek zorundayız. Başımızdaki bela faizdir. Faizi indirmek için yeterince gerekçe var" dedi.

ARZI ARTIRMALIYIZ

Bazı gazetecilerle sohbet eden Zeybekci, yeni yol haritası çalışmasıyla ilgili "Sık sık toplantılar yapılacak. Yeni çalışma içinde ekonomi, faiz politikaları hepsi olacak. Büyüme artırmalı" diye konuştu. Enflasyonla mücadelede tarz değiştirmek gerektiğine dikkat çeken Zeybekci, şöyle devam etti: "Ekonomi bürokrasisi her sıkıştığında talebi daraltarak, piyasayı kontrol ederek, kredileri sınırlayarak enflasyonla mücadele ediyor. Bugüne kadar en kolay ve güvenli yolu seçtik. Enflasyonun sebebi talebin arzdan fazla olması. Arzı ve üretimi artırmamız lazım. Bunu büyümeyle yaparsınız. Bunu yaparsak enflasyonla kalıcı bir şekilde mücadele ederiz." Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin ise tam tersi adımlar attığını, "Euronun değerlenmesine izin vermeyeceğiz" dediğini belirten Zeybekci, "ECB'nin piyasaya süreceği paranın gideceği en yakın adres Türkiye'dir. Bu paranın Türkiye'ye gelmesini sağlayacak zemin çok fazlasıyla var. Geliyor zaten. Nereye gidecek? Meksika, Brezilya, Güney Afrika'ya mı? Direkt entegrasyon içindeki Türkiye gelir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Faiz başa bela'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN