Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, en büyük yatırımımız

'nın satışının ardından başta BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Gonzales olmak üzere pek çok kuruluştan açıklama geldi. İşte Fitch ve Gonzales'in Garanti Bankası açıklaması.

Giriş Tarihi: 26.11.2014 09:51
Garanti Bankası, en büyük yatırımımız
İspanya'nın en büyük bankalarından Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) Yönetim Kurulu Başkanı Francisco Gonzales, 'nın çoğunluk hisselerini almakla BBVA'nın doğru bir karar verdiğini belirterek, "Bu karar bankamızın gelecek ile ilgili en büyük yatırımlarından biridir" açıklaması yaptı.

Böyle genç ülkeler lazım

İspanyol Onde Cero radyosunun canlı programına katılan Başkan Francisco Gonzales, Doğuş Grubu'na ait yüzde 14.89 oranında Garanti Bankası hissesinin alınmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Francisco Gonzales, bu satıştan çok memnun olduklarını vurgulayarak, Türkiye ve Garanti Bankası ile ilgili övgü dolu cümleler kurdu. BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Gonzales, Türkiye'nin yarısı 28 yaş altı genç olan 75 milyon nüfusu ile gelecek vaad eden bir pazar olduğuna işaret ederek, "Biz bu tür ekonomik büyüme gösteren genç nüfuslu ülkeler arıyoruz" açıklaması yaptı.

Garanti Bankası'nı "ülkenin en iyi bankası" olarak niteleyen BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Francisco Gonzales, bölgedeki çatışmalardan korkmadıklarını, Türkiye'yi iyi tanıdıklarından dolayı bu tür belirsizliklere hazırlıklı olduklarını kaydetti.

Fitch de 'Fırsat' dedi


Garanti Bankası'nın yüzde 25.01 hissesine sahip olan BBVA, geçen hafta Doğuş Grubu'na 5.53 milyar lira ödeyerek, bankadaki payını yüzde 39.9 düzeyine yükseltmişti.

Bu arada, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'nın (BBVA) Garanti Bankası'ndaki hisse alımının, Türkiye'nin stratejik bir piyasa olduğunun altını çizdiğini belirtti.

Fitch'in internet sitesindeki açıklamada, BBVA'nın Garanti Bankası'ndaki hisse oranını artırma konusunda anlaşmaya varmasının bankanın uluslararası ağını genişletmesi konusunda fırsat yarattığı vurgulandı. Açıklamada, BBVA'nın Türkiye'ye 4 sene önce girdiği, bu piyasaya ilişkin gerekli deneyime sahip olduğu belirtildi.

EN BÜYÜK YATIRIMLARIMIZDAN BİRİ

Garanti Bankası'nı ülkenin en iyi bankası olarak niteleyen BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Francisco Gonzales, bölgedeki çatışmalardan korkmadıklarını, Türkiye'yi iyi tanıdıklarından dolayı bu tür belirsizliklere hazırlıklı olduklarını vurguladı. Francisco Gonzales, Garanti Bankasının çoğunluk hisselerini almakla BBVA'nın doğru bir karar verdiğine de dikkat çekerek "Bu karar bankamızın gelecek ile ilgili en büyük yatırımlarından biridir" dedi.

Fitch'den "Garanti Bankası" yorumu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'nın (BBVA) Garanti Bankası'ndaki hisse alımının, Türkiye'nin stratejik bir piyasa olduğunun altını çizdiğini belirtti.

Fitch'in internet sitesinde yer alan açıklamada, BBVA'nın Garanti Bankası'ndaki hisse oranını artırma konusunda anlaşmaya varmasının bankanın uluslararası ağını genişletmesi konusunda fırsat yarattığı vurgulandı.

"BBVA, Garanti Bankası'ndaki hisse alımı ile gelişmekte olan piyasalardaki varlığını artırdı" denilen açıklamada, satın alıma ilişkin olarak "Türkiye'nin stratejik bir piyasa olduğunun altını çiziyor" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, BBVA'nın Garanti Bankası'ndaki hisse payını artırmasının reyting yansıması üzerinde doğrudan etkili olmayacağı dile getirilerek, BBVA'nın gelişmekte olan piyasalardaki varlığı arttıkça, bunun az da olsa kredi profilleri üzerinde etkisini gösterebileceğinin altı çizildi.

Garanti Bankası'nın BBVA'nın varlıkları içerisinde bu yılın üçüncü çeyreği itibariye yüzde 10'luk bir paya sahip olmasına rağmen, faaliyet gelirlerinde yüzde 15 gibi dikkate değer bir paya sahip olduğuna işaret edilen açıklamada, BBVA'nın Türkiye bankacılık sektörüne yaklaşık 4 sene önce girdiği hatırlatıldı.

Açıklamada, BBVA'nın söz konusu piyasaya ilişkin gerekli deneyim ve bilgiye sahip olduğu ifade edildi.

Doğuş Grubu'nun 19 Kasım'da Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yayımlanan açıklamasında, Doğuş Grubu'nun, Türkiye Garanti Bankası AŞ'nin çıkarılmış sermayesinin yüzde 14,89'una tekabül eden toplam 625 milyon 380 bin nominal TL değerde Garanti Bankası hissesini BBVA'ya satmak üzere Hisse Devir Sözleşmesi imzaladığı, satışa konu hisselerin toplam bedelinin 5 milyar 497 milyon 90 bin 200 lira, beher hisse bedelinin ise 8,79 lira olarak tespit edildiği aktarılmıştı.

Garanti Bankası satıldı

İspanya'nın en büyük ikinci bankası BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria), 2 milyar Euro'ya Garanti Bankası'nın yüzde 14,89'unu satın aldı.
Garanti Bankası satıldı

Daha önce bankanın yüzde 24,9'una sahip olan BBVA, hissesini yüzde 39,9'a çıkardı ve yönetimde çoğunluğa ulaştı. Doğuş Grubu'nun Garanti Bankası'ndaki payı yüzde 10 oldu. Daha önce 10 kişilik yönetim kuruluna 4 kişiyi atayan BBVA, bundan sonra bu sayıyı 7'ye yükseltecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Garanti Bankası, en büyük yatırımımız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN