Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak, nı kararını verdi

Giriş Tarihi: 26.11.2014 16:45
Irak, petrol arzını kararını verdi

Irak Petrol Bakanlığına bağlı petrol şirketi, enerji arzına yönelik soruları yanıtladı.

Irak'ın üretim azaltmaya gitmeyeceğini vurgulayan SCOP Genel Direktörü Nihad Moosa, "Petrol fiyatları düşse de yükselse de biz var olan büyük rezervlerdeki üretimi artırmayı hedefliyoruz. Uluslararası petrol şirketleri ile 4 yıl öncesine dayanan lisans anlaşmalarımız var" dedi. Irak ekonomisinin yüzde 90 petrole bağımlı olduğunu dile getiren Moosa, hazirandan bu yana yüzde 30'dan fazla düşüş gösteren nın Irak ekonomisine ciddi etkilerinin olacağını ifade etti.

OPEC'İN TOPLANTISI ÖNEMLİ

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) düşük petrol fiyatlarını görüşmek üzere yarın toplanacağını hatırlatan Moosa, örgütteki birçok ülkenin petrol fiyatlarındaki düşüşten olumsuz etkilendiğini söyledi. Moosa, "OPEC'in üretimi kısmadan fiyatları yükseltecek bir strateji geliştireceğine eminim" diye konuştu.

YENİ HÜKÜMETİN PLANI, KUZEY IRAK İLE ANLAŞMAYA VARMAK

Bağdat'ın hedefinin, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile arasındaki petrol ihracına yönelik anlaşmazlığı çözmek olduğunu dile getiren Moosa, "Anlaşmazlık, Irak'ı bir bütün olarak etkiliyor. İlk anlaşma geçtiğimiz hafta yapıldı. Hükümetimizin önceliği, iki taraf için de faydalı olacak bir anlaşmaya varmak ve yeni petrol ve doğalgaz yasasını mümkün olduğunca çabuk hazırlamak" dedi.

IRAK'IN DOĞALGAZ İHRACATI

Moosa, Irak'ın yakın bir gelecekte doğalgaz ihracına başlamayacağını, öncelikli hedeflerinin ülke talebini karşılamak olduğunu ifade etti. Irak'ın elektrik üretimi için doğalgaz ihtiyacı olduğunu aktaran Moosa, "Gaz arama süreçleri devam ediyor. Elektrik üretimi ve petrokimya endüstrisi için doğalgaza ihtiyacımız var, öncelikle bu talebi karşılamalıyız. Bu nedenle doğalgaz ihracatı planları ertelenecek" diye konuştu. Irak, Amerikan Enerji Enformasyon İdaresinin 2013 verilerine göre 3,2 trilyon metreküp doğalgaz rezervi ile dünya sıralamasında 12. sırada bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak, petrol arzını kararını verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN