'Sigorta sektörü kâr etmek için büyümeli

Türk ekonomisinde gerçekleşen reel daralmanın sigorta prim üretimi üzerinde negatif etki yarattığını söyleyen Ege Sigorta Genel Müdürü Kadir Şimşek, sigorta şirketlerinin kâr etmek için büyümesi gerektiğini kaydetti

Giriş Tarihi: 26.11.2014
'Sigorta sektörü kâr etmek için büyümeli
Binin üzerinde acentesi bulunan Ege Sigorta Genel Müdürü Kadir Şimşek, 2014 yılında yavaşlayan sigorta sektörünün 2015 yılında hızlanmasını ve şirketlerin rahatlamasını beklediğini kaydetti. Risklerin düşük seviyelerde fiyatlandırıldığını söyleyen Şimşek, "Sektörde reel anlamda bir daralma var. Sektörün dinamikleriyle yüzde 6'lık bir büyüme, reelde yüzde 2.5 seviyesinde bir daralma gösteriyor. Bu sigorta sektörünün gerçek dinamikleri değil. Oto satışlarının düşmesi, poliçe adetlerinin düşmesi, bunların hepsi bağlantılı. Sektör daraldığı zaman da rekabetin en yoğun olduğu dönem başlıyor. Bu kadar yoğun bir rekabet sektöre de zarar veriyor. Genel gider ve maliyetlerin azalması rekabetlerde kullanılır, ama sektöre bakınca herkesin genel giderlerinde artış var. Bizim asıl sıkıntımız şu: Düşük fiyatlar sorun değil. Ama bizim her riske düşük fiyat verme hastalığımız var. Yoksa tabii ki rekabet olacak. Rekabet bu işin ruhunda var. Her riske düşük fiyat vermek akıllıca değil" dedi.

'YÖNETİCİLER KENDİLERİNİ YENİLEMELİ'
Kamunun sigorta sektöründe gerekli regülasyonları hayata geçirdiğini ve iyi bir iş yaptığını belirten Şimşek şirketlerin kâr etmek için büyümesi gerektiğini söyledi: "Bence otorite gerekli desteği verdi. Bu son 10 yıla baktığımız zaman kanunlar yönetmelikler ve tedbirlerle mevzuatta çok büyük değişiklikler yapıldı. Kamu artık burada gerekli görevi yapıyor. Zaten kamu ve hazine son zamanda el ele çok şey yaptılar. Burada sektörün üstüne büyük bir görev düşüyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sigorta sektörü kâr etmek için büyümeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN