Yaz-boz tahtasına döneriz

Giriş Tarihi: 26.11.2014
Yaz-boz tahtasına döneriz

Rasyonel ekonomik politikalar için siyasi istikrarın şart olduğunu söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Yoksa yaz-boz tahtasına döneriz" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Grup Toplantısı'nda siyasi istikrarın devamının, rasyonel ekonomik politikaların uygulanmasının, olmazsa olmaz şartı olduğunu söyledi. Davutoğlu "Dönüşümleri, programları, projeleri düşünen, tasarlayan, plana dökenle onu gerçekleştiren iradenin aynı olması şarttır. Aksi halde ülke, 1990'lı yıllarda olduğu gibi yazboz tahtasına döner" dedi. Başbakan şu mesajları verdi:
ANTİENFLASYONİT POLİTİKALAR: Yüzde 8 civarında gelişen dünya ticareti, son 3-4 yıldır yüzde 3'lerde kalıyor. Bu üzerimizde de baskı oluşturuyor. Ama antienflasyonist politikalardan taviz verilirse, bu defa dünya ticareti büyük iç denge sorunları yaşar. Seçim döneminde ve sonrasında hem reel sektörü destekleyip, büyüten hem de içeride bütçe, mali disipline dayalı makro ekonomik istikrarı ve antienflasyonist politikaları sürdüreceğiz.
CARİ AÇIK AZALDI: Ekonomimizin en kırılgan noktası olan cari açığa dönük olarak aldığımız önlemler sonuç veriyor. İlk 9 ayda cari işlemler açığı bir önceki yılın aynı dönemine göre 18.3 milyar dolar azaldı. İlk kez cari açıkta bu ölçüde düşüş trendi görüyoruz. Ekimde kurulan şirket sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24.4 arttı.
VİCDANININ SESİ: Bizim siyasetimizin bir tanımı olacaksa o vicdan siyasetidir. Onun için G-20 ülkelerinin, dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkelerin başkanlığını yaparken dünyanın en az gelişmiş ülkelerinin de temsilciliğini üstleneceğiz. Dünyadaki eşitsizlikleri ortadan kaldıran bir yaklaşımı benimseyeceğiz. Türkiye, önümüzdeki yıl dünya ekonomisinin vicdanının sesi olmaya kararlıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz-boz tahtasına döneriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN