Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cimri cihazlar sektörü büyüttü

10 yılda artan teknoloji yatırımlarıyla satış hacmini beşe katlayan iklimlendirme sektörü az enerji harcayan verimli cihazlarla yılı yüzde 15 büyümeyle kapatacak

Giriş Tarihi: 28.11.2014
Cimri cihazlar sektörü büyüttü
Daha az enerji harcayan ve yüksek verim sağlayan cihazlar sayesinde büyümesini her yıl en az yüzde 15 artıran iklimlendirme sektörü dünyanın ilk 15'i arasına girmek için düğmeye bastı. 2000 yılından 2012'ye kadar beş kat büyüyen, 2013'te yaklaşık yüzde 10 oranında ihracat artışıyla 4.2 milyar dolar ihracat gerçekleştiren sektörün bu yılı da aynı verimlilikle kapatması bekleniyor. Sektör temsilcileri, önümüzdeki süreçte her yıl ortalama yüzde 15 büyüme öngörüyor.

DÜNYADA 23'ÜNCÜ SIRADAYIZ
İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği'nin (İSİB) verdiği bilgilere göre, geçen yıl dünya iklimlendirme pazarı büyüklüğü 446 milyar dolara ulaşırken, Türkiye bu büyüklükte 23'üncü sırada yerini aldı. Dünya iklimlendirme pazarı içindeki Türkiye iklimlendirme sektörü payının yüzde 10'a yaklaştığına dikkat çeken sektör temsilcileri, hedefin bu kulvarda ilk 15 ülke arasına girmek olduğunu belirtiyor. 10 yılda beş kat büyüyen Türkiye iklimlendirme sektörü, 2023'te 25 milyar dolar ihracat gerçekleştirebilmeyi planlıyor. Sektörün toplam ihracatının yüzde 52'si Almanya, İngiltere, Rusya, Azerbaycan, Türkmenistan, İran, Fransa, Romanya ve İtalya gibi ülkelere yapılıyor.

GÖZLER SIFIR ENERJİLİ BİNA YÖNETMELİĞİNDE
Sektörde 445.6 milyon dolarla tesisat sistem ve elemanları en fazla ihracat gerçekleştirilen alan oldu. Tüketicilerin klimalarda en çok ilgilendiği özellik ise faturaları azaltması beklenen enerjiyi az harcayan cihazlar. AB'nin hedeflediği sıfır enerjili bina konsepti ise sektörü büyütecek diğer bir unsur. Firmalar bina enerji performansı yönetmeliğinin yürürlüğe girmesini bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cimri cihazlar sektörü büyüttü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN