TTIP'in faturası 5 milyar dolar

Ekonomi Bakanı Zeybekci, AB ve ABD arasında devam eden TTIP sürecinin Türkiye'ye faturasının 5 milyar dolar olacağını belirtti. Zeybekci, "Bu konuda haklıyız, veriler resmi belgelere girdi" dedi

Giriş Tarihi: 29.11.2014
TTIP'in faturası 5 milyar dolar
Avrupa Birliği (AB) ve ABD arasında Transatlantik Serbest Ticaret Anlaşması (TTIP) süreci devam ederken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin tüm savlarının resmi dokümanlara girdiğini belirtti. Zeybekci, "İspanya ve Portekiz'e gittik şimdi Lüksemburg'dayız. İtalya'ya gideceğiz. Yunanistan da bizi haklı buluyor. Bu konuda yüzde 100 haklıyız" dedi. Türkiye'nin anlaşma dışı kalmasıyla ilgili teknik çalışma yapıldığını ifade eden Zeybekci, kaybedilen sektörler ve istihdamla birlikte hesaplanabilen bir rakam olmadığını söyledi. İthalat ve ihracat farklılığından kaynaklanan yıllık 4-5 milyar dolarlık maliyet olacağını ifade eden Zeybekci, "Kayıp sadece bununla sınırlı değil. Herhangi bir tarım ürünü girişinde Türkiye'deki beyaz et sektörünün bittiğini düşünün. ABD üreticilere büyük destekler veriyor. Bu avantajlar sebebiyle bazı ürünlerde ticari bir istilaya düşülür" diye konuştu. Zeybekci, AB ile Gümrük Birliği'nde açılmayan hizmetleri tarım ve kamu alımlarında açmaya hazır olduklarını ve Türkiye'nin kârlı çıkacağını aktardı. Görüşme yapılan ülkelerle bu konunun AB Komisyonu'na götürülmesini istediklerini ifade eden Zeybekci, "Bu soru cevaplansın tartışılsın. Burada bu soru ortaya konduğunda tartışmayı aklın ve menfaatin kazanacağına inanıyoruz" diye konuştu.

TİCARETTE YENİ DÖNEM

Türkiye ile Rusya arasındaki ticarette tüm engellerin yıl sonuna kadar kaldırılması için çalışıldığını aktaran Zeybekci, taşımacılık ve tarım sektörünün önemini vurguladı. Rusya'nın avantajlı bir pazar haline geleceğini söyleyen Zeybekci, "Taşımacılığın önündeki engeller kalkarken artı hizmetlerde de serbestiyet olacak. Sağlık ve inşaat sektöründe engeller kalkabilir. 2-3 yıllık süreçte 100 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşabiliriz" şeklinde konuştu.

RUSYA'YA 10 MİLYAR $'LIK GIDA İHRACI MÜMKÜN
Lüksemburg'da bir grup Türk gazeteciye değerlendirmelerde bulunan Bakan Zeybekci, Rusya'dan alınabilecek maddelerde belirli bir sınıra gelindiğini ifade etti. Bundan sonra 100 milyar dolarlık ticaret hacminde artışı Türk ihraç ürünlerinin sağlayacağını belirten Zeybekci, şöyle devam etti: "Rusya 100 milyar dolarlık bir gıda ithalatçısı. Türkiye olarak bundan 1.9 milyar dolar pay alıyoruz. Bunu 10 milyar dolara yaklaştırmamız mümkün."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TTIP'in faturası 5 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN