Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşar'ın yarışmasından ünlü ressamlar çıkıyor

Yaşar Holding'in Türk resim sanatına katkısı 47 yıldır sürüyor. Dyo Resim Yarışması'ndan birçok ünlü ressamın çıktığını söyleyen Feyhan Yaşar, "Un fabrikamızı müze yapacağız" dedi

Giriş Tarihi: 30.11.2014
Yaşar'ın yarışmasından ünlü ressamlar çıkıyor
Türkiye'nin ilk boya fabrikası Dyo, 47 yıldır Türk resim sanatını ve yetenekli ressamları destekliyor. İlk kez 1967'de yapılan Dyo Resim Yarışması, o tarihten bu yana sanata değer katmayı sürdürüyor. Bu yıl 36'ncısı düzenlenen yarışmaya 992 sanatçı, bin 574 eserle rekor katılım gösterdi. 67 eser ise sergilenmeye değer bulundu. Eserler, İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana, Şanlıurfa ve Samsun'da sergilenecek. Yarışmaya, bu yıl Türkiye dışından Meksika, Azerbaycan, Polonya'dan da katılım oldu. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar ile bir araya geldik ve sanat dünyasına kazandırdıkları ressamları ve yeni müze projesini konuştuk.

Dyo'nun sanat yolculuğu nasıl başladı?
Sanata ve sanatçıya destek vermek amacıyla yola çıktık. Renklere gönül verdik. 47 yıldır çağdaş resim sanatının koşulsuz destekçisiyiz.

Bu yarışmalardan çıkan ünlü ressamlar oldu mu?
Dyo Resim Yarışması, sanat tarihine ve hafızalara da birbirinden ünlü ressamlar ve eserleriyle kazındı. Bu yarışma Devrim Erbil, Hayati Misman, Adnan Çoker, Zahit Büyükişleyen, Yalçın Gökçebağ ve Zafer Gençaydın gibi birçok ünlü çağdaş ressamın ilk denemesi oldu.

Bu yıl Meksika'dan dahi yarışmacı katıldı. Uluslararası boyuta mı geldiniz?
Geldik ama düşündüğümüz boyutta değil henüz. Çünkü resim fiziksel olarak taşınması zor, jüri üyeleri birebir gerçek resimden eleme yapıyorlar. Yani bir fotoğraftan ya da internet üzerinden değil. Bu yarışmaları farklılaştırabilmek için neler yapabileceğimizizi araştırmaya başladık.

ANADOLU'DA SANAT VAR

Yarışmaya Türkiye'nin her yerinden katılım oluyor mu?
Tabii Van'dan da Urfa'dan da ödül alanlar var. Sanat Anadolu'nun içinde olan bir şey, hatta büyük şehirlerdeki biraz yozlaşmış bile diyebiliriz. Çok yaratıcı kişiler var. Anadolu yaratıcı. Medeniyet o kadar büyük bir geçmişe ait ki, dönüyor Göbeklitepe'yi görüyor, dönüyor Urartu'yu görüyor. Dolayısıyla onları besleyen, belki çağdaş resim müzelerimiz yok ama ciddi bir arkeoloji zenginliğimiz var.

UN FABRİKASI MÜZE OLUYOR

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı'nın Alsancak'taki eski bir un fabrikasını müzeye dönüştürmek üzere bir çalışma başlatıldı. 4 bin 700 m2 alana sahip olması planlanan müzede, daimi sergileme alanlarında Dyo Resim Yarışması Koleksiyonu, vakfa ait yaklaşık 450 eser, 34 kilim, 17 halı, toplam 23 adet toprak altı eser sergilenecek. Uluslararası sanatçıların eserlerini İzmirlilerle buluşturacak sergi alanları da olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşar'ın yarışmasından ünlü ressamlar çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN