Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moody's Japonya'nın kredi notunu düşürdü

Moody's, Japonya'nın kredi notunu bütçe açığını azaltma hedeflerinin tutturulmasına dair belirsizliğin artmasını gerekçe göstererek "Aa3"den "A1"e çekti

Giriş Tarihi: 1.12.2014 14:06
Moody's Japonya'nın kredi notunu düşürdü
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Japonya'nın borçlanma kredi notunu "Aa3"den "A1"e düşürdü, görünümü "durağan" olarak belirledi.

Moody's'in internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Japonya'nın bütçe açığını azaltma hedeflerinin ulaşılabilirliği üzerindeki belirsizliğin artmasının not indiriminde etkili olduğu ifade edildi.

Not indirimine gerekçe olarak, deflasyonist baskıların yanında büyümeyi güçlendirici politikalara ilişkin belirsizliğe de işaret edilen açıklamada, Japon devlet tahvili getirilerinin risk yarattığı ve orta vadede azalan borç ödeme yeterliliğinin not düşüşünde anahtar göstergelerden olduğu vurgulandı.

Açıklamada, ülkenin güçlü dış pozisyonu olan büyük ve çeşitlendirilmiş ekonomisinin ve çok yüksek kurumsal gücü ile güçlü yurt içi fonlama tabanının "A1" olarak belirlenen kredi notunu yansıttığı kaydedildi.

Açıklamada "durağan" görünüme gerekçe olarak ise kayda değer mali konsolidasyon ve ekonomik büyümenin yeniden başlamasını içeren yukarı yönlü riskler ile deflasyonist baskıların yoğunlaşması ve ekonomide ivme kaybı gibi aşağı yönlü riskler arasındaki dengeye işaret edildi.

Ayrıca, Japonya'nın kredi notunun indirilmesinin yabancı ve yerel para cinsinden ülke ve banka mevduat tavanlarını etkilemediği belirtildi.

Muhabir: Handan GüneşYayınlayan: Hülya Çorakçı Ertan 11:54 01/12/14 "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moody's Japonya'nın kredi notunu düşürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN