Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akın İpek'e siyanür tepkisi

Paralel Yapı lideri Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek'in "Siyanür zararlı değil" açıklaması çevrecilerin tepkisini çekti.

Giriş Tarihi: 2.12.2014 15:00
Akın İpek'e siyanür tepkisi
İpek kendisine ait televizyonda dün Bergama'daki Ovacı Altın Madeni'ndeki ikinci atık barajına giden borulardan birinin patlaması sonucu siyanürlü atığın Narlıca Köyü Deresi'ne akmasıyla ilgili haberleri değerlendirdi. Karbon ve azot karışımı olarak tanımladığı siyanürü gübreye benzeten İpek "Madenlerde kullanılan siyanür insan sağlığına zararlı değil" dedi.Ancak bu durum gerçeği yansıtmıyor. Çevreciler tepkili...

ÖLÜMLERE NEDEN OLABİLİR


Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Helil Kınay: Siyanür ile altın madenciliğine karşı mücadelemiz sürüyor. Son derece tehlikeli özelliğe sahip bu atıkların havaya, suya, toprağa karışması çok ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Solunum yoluyla alınan yüksek miktarda siyanür insan için son derece zararlı. Kısa sürede beyin ve kalbi etkileyerek koma ve ölüme neden olur. Siyanür toprak yoluyla yeraltı sularına geçebilir. Siyanür havadan, içme sularından, toprağa değen cilt yoluyla ve siyanür bulaşmış yiyeceklerin yenmesi yoluyla vücuda alınabilir. Solunum yoluyla alınan siyanür kaynakları arasında sigara içimi, yangın dumanının solunması ve siyanür içeren atıkların depolandığı atık depolanma alanların yakınındaki havanın solunması sayılabilir. Siyanür kullanılan işyerlerinde çalışan işçiler de siyanüre maruz kalma yönünden risk altındadırlar. Düşük düzeyde siyanüre uzun süre maruz kalma sonunda solunum güçlükleri, kalp ağrısı, kusma, kan değişiklikleri, baş ağrısı ve tiroid bezinde büyüme ortaya çıkabilir.

SİYANÜR ZEHİRDİR


Murat Demir (Doğader Yönetim Kurulu Başkanı): Biz toprağın üstü altından değerlidir diyoruz. Siyanür toprağa, suya ve havaya temasıyla ciddi bir şekilde zararlar veriyor. Siyanür rehabilite etme imkânı olmayan bir madde, canlılarda ölümlere, toprakta ve suda kendini koruyarak çözülmeyerek kalan bir maddedir. Toprak işlenilemez, su kullanılamaz hale gelmektedir. Özellikle Türkiye'de yaygın olarak kullanılan siyanürle verimli tarım topraklarımız, ormanlık alanlarımız altın madenciliğine feda edilmektedir Başta ölümcül etkiler olmak üzere tüm çevreye kalıcı hasarlar vermektedir.

MADEN AÇILDI DENGE BOZULDU

Kozak Yaylası Doğal Hayatı Koruma Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Saim Yıldız: İpek'in açıklamalarını doğru bulmuyorum. 10 yıldır bu bölgede yaşayan biri olarak madenin ve siyanürün zararlarını bizden daha iyi kimse bilemez.Maden açıldıktan sonra bölgemizde doğanın dengesi ciddi şekilde bozuldu. Madendeki zehirli gazlar havaya uçup yağmurlarla da ağaçlarımızın üzerine yağıyor. Zehir soluyoruz. Akın İpek'in açıklamaları akla mantığa uygun değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akın İpek'e siyanür tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN