Bir üst lig için reform şart

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, ekonomiyi övdü. Bali, "Başarı küçümsenemez ama bir üst lig için reformlar yapmak şart" dedi

Giriş Tarihi: 3.12.2014
Bir üst lig için reform şart
Türkiye ekonomisinin 10 yıllık performansının küçümsenmemesi gerektiğini belirten İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "Türkiye yeni bir lige atlayacaksa reformları yapmalı" dedi. İş Bankası tarafından düzenlenen 'İşte Buluşmalar' toplantısında konuşan Bali, kişi başı gelirin 2 bin dolardan 10 bin dolara yükseldiğine dikkat çekti.

EYLEM PLANINA DESTEK

Türkiye'nin iş yapma endeksinde 180 ülke içinde 91'inci sıradan 69'a çıktığını vurgulayan Bali, bunun devam etmesi için teknoloji ve inovasyona yatırım artarken dış kaynak bağımlılığının azaltılması gerektiğini ifade etti. Türkiye'nin ekonomik büyüklüğünün 820 milyar dolar, borsadaki tüm şirketlerin piyasa değerlerinin ise 270 milyar dolar olduğunu hatırlatan Bali, şöyle konuştu: "Apple'ın piyasa değeri 700 milyar dolar. Bu gidilecek yolun ne kadar uzun olduğunu gösteriyor. Özellikle kadınların eğitimi ve işe katılımının yükseltilmesi şart. Hükümetin açıkladığı eylem planını olumlu buluyor ve destekliyoruz."

BÜYÜME YÜZDE 3.5 OLUR

Dış ticaret açığının düştüğüne dikkat çeken Bali, ihracat artarken ithalatın azaldığını, Avrupa Birliği'ne ihracatın ise, bölgedeki durgunluğa rağmen yüzde 12 arttığını söyledi. Son dönemde büyümenin dengelendiğinin altını çizen Adnan Bali, bu yılki büyüme tahminlerinin yüzde 3.5 olduğunu söyledi.

'KISA SÜRELİ FLÖRT İSTEMİYORUZ'
Adnan Bali, İş Bankası'nın 2010'da yüzde 5.4 olan takibe dönüşüm oranının yüzde 1.58'e gerilediğini söyledi. Bali, "İnce eleyip sık dokuyoruz. Kısa süreli flört istemiyoruz. Kapımız girişte dardır, fakat salonumuz geniştir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir üst lig için reform şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN