Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye bu sürecin dışında bırakılamaz

Doblo'nun ABD'ye ihraç töreninde konuşan Davutoğlu, "İlk araçlar, Türkiye'yi hiçbir sürecin dışında bırakamazsınız, biz Amerika'dayız, Avrupa'dayız mesajı veriyor" dedi

Giriş Tarihi: 4.12.2014
Türkiye bu sürecin dışında bırakılamaz
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği ve ABD arasında yapılması planlanan Serbest Ticaret Anlaşması'na (STA) Bursa'dan mesaj gönderdi. Bursa'da üretilen Tofaş Doblo'nun ABD'ye ihracat töreninde konuşan Davutoğlu, Türkiye'nin Transatlantik Yatırım ve Ticaret Ortaklığı'nın (TTIP) merkezinde olması gerektiğini belirterek, "Ümit ederim Doblo'nun ihracatı, Avrupa'da ve Amerika'daki birçok siyasi lidere ve ekonomik kuruluşa güzel bir mesaj olur. Aslında ilk Doblo'lar, şu mesajla gidiyor: Türkiye'yi hiçbir sürecin dışında bırakamazsınız, biz Amerika'dayız, Avrupa'dayız, dünyanın her yerindeyiz" dedi. Başbakan, Doblo ihracatının ABD, Kuzey Amerika, Kanada'ya yapılmasının önemine dikkat çekti. Davutoğlu, toplam Doblo ihracatının 3.2 milyar dolar olacağını ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti: "Otomotiv sektörünün 2002'de Türkiye'deki ihracatı 3.3 milyar dolardı. Yani 2002'de ihraç edilen bütün otomotiv sektörü ihracatının neredeyse toplamı kadar Doblo ihraç edilmiş olacak. Bu aslında Türk ekonomisi ve otomotiv sektöründe ölçeğin ne kadar büyüdüğünü gösteriyor. Bu durum, reel sektördeki canlanma ve üretim kapasitesi ile ihracat açısından çok önemli."

1.4 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç da Doblo'nun yanı sıra biri yeni sedan, diğerleri station wagon ve hatchback olmak üzere üç yeni binek araç projesiyle devam edeceklerini belirtti. "Süregelen yatırımlarımız haricinde sadece bu modellerle yaptığımız toplam yatırım miktarı 1.4 milyar dolara ulaşıyor" diyen Koç, kurulduğunda yılda 20 bin adetlik üretim kapasitesi olan Tofaş'ın 2014'e gelindiğinde 400 bin adetlik üretim kapasitesi, 6 bini aşkın çalışana ulaştığını da belirtti.

KAMU DÜZENİ TEMİNATIMIZ ALTINDA
Başbakan Davutoğlu, konuşmasında çözüm sürecine de vurgu yaparak "Süreçle birlikte Doğu ve Güneydoğu'ya olağanüstü bir ilgi uyanmaya başladı. Hatta son iki yılda ciddi yatırım kaymaları başlamıştı. Kobani bahane edilerek 6-7 Ekim olayları, Türk ekonomisinin bu bölgeye dönük olarak da ciddi bir yeni dönem başlangıcı önünde engelleyecek şekilde gerçekleşmiştir" diye konuştu. Davutoğlu, Gezi olayları, 17 Aralık, arkasından Kobani olaylarının getirdiği türbülans arayışları karşısında ülkenin istikrarını koruma yönünde kararlı bir tutum sergilediklerini ve buna devam edeceklerini vurguladı. Davutoğlu, kamu düzeninin nerede olursa olsun teminat altında olduğuna işaret etti.

80'DEN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ
Ürettikleri araçları 80'den fazla ülkeye ihraç etmeye başladıklarını anlatan Koç, "Doblo ve Fiorino projelerimizle birlikte, ülkemizin Avrupa'nın ticari araç üretim merkezi olmasının da yolu açıldı" ifadelerini kullandı. Mustafa Koç, Türkiye'yi 2023 vizyonuna, yani dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına taşıyacak yapı taşlarının, sanayi ve Ar-Ge gücü olduğunun her fırsatta vurgulandığını ifade ederek, şöyle devam etti: "2010'dan bu yana otomotiv sektörüne yaptığımız yatırımlar 10 milyara ulaştı. Yeni yatırımlar da ülkemize olan inancımızın birer göstergesidir."

RAM YOLA ÇIKMAYA HAZIR
Başbakan Ahmet Davutoğlu, adı RAM olarak belirlenen ABD'ye gidecek Doblo'ya imza attı. Tofaş'ta geliştirilip üretilen model, törenle ABD'ye uğurlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye bu sürecin dışında bırakılamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN