Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir dönem bitiyor, 52 yıllık fabrika kapanıyor!

Almanya merkezli otomobil fabrikası, bugün son arabasını ürettikten sonra kapanıyor. Aralarında Türk vatandaşlarının bulunduğu 3 bin kişi, işsiz kalacak.

Giriş Tarihi: 5.12.2014 13:12 Güncelleme Tarihi: 5.12.2014 13:12
Bir dönem bitiyor, 52 yıllık fabrika kapanıyor!
Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Bochum kentinde, 52 yıldır milyonlarca araç üreten, GM'ye bağlı otomobil fabrikası bugün son arabası olan Zafira'yı üreterek kapanıyor. Çok sayıda Türk vatandaşının da çalıştığı otomobil firmasının kapanmasıyla 3 bin kişi issiz kalacak.

1962 yılında Opel Kadet, Manta, Ascona ve son model olarak Opel Zafira Tourer'in üretimiyle 52 yıllık macerasını sonlandırdı.
Bir zamanlar 20 bin işçinin çalıştığı fabrika, artan maliyetler ve Asya ülkelerinin ürettiği araçlar yüzünden pazarın daralması ve rekabete dayanamayıp küçülmeye giderek, fabrikasını kapatma kararı aldı. Uzun zamandan beri kapatılması gündemde olan Opel otomobil fabrikası, 52 yıl içerisinde 13 milyon 700 bin araç üretti.

Bochum şehrinde yıllardır endişeli bekleyiş kapanma kararıyla yerini hüzne bıraktı. Kapanan fabrikanın yerinin DHL şirketi tarafından satın alındığı, Almanya'nın en büyük deposu olarak kullanılacağı açıklandı. Eyalet hükümeti ise Bochum kentine daha önce söz verdiği 32 milyon Avroluk yardımı yapacağını tekrarladı ve işsiz kalanlara sahip çıkılacağını açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir dönem bitiyor, 52 yıllık fabrika kapanıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN