Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elektriğe yerli kömür takviyesi!

Giriş Tarihi: 5.12.2014 12:25
Elektriğe yerli kömür takviyesi!

Türkiye'de yerli kömürden üretilen miktarı, gelecek 5 yılda yaklaşık 2 kat artarak 60 milyar kilovatsaate çıkarılacak.

Türkiye'de yerli kömürden üretilen miktarı, gelecek 5 yılda yaklaşık 2 kat artarak 60 milyar kilovatsaate çıkarılacak.

AA muhabirinin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2015-2019 Stratejik Planı'ndan derlediği verilere göre, elektrik üretiminde yerli kömür kullanımı önümüzdeki dönemde arttırılacak.

Türkiye'de yerli kömürden üretilen elektrik miktarı 2013 yılında 32,9 milyar kilovatsaat iken bu rakam 2015 yılında 40 milyar kilovatsaat, 2017 yılında 50 milyar kilovatsaat ve 2019 yılında 60 milyar kilovatsaate çıkarılacak. Böylece, Türkiye'de 5 yılda yerli kömürden üretilen elektrik miktarı yaklaşık iki kat arttırılacak.

TEDAŞ'tan helalleşme kampanyası!- Tıklayın

Programda, gelecek 5 yılda yerli kömür kullanımını arttırmak için uygulanacak stratejiler de belirlendi.


Buna göre, özel sektöre ihale edilerek sözleşmesi yapılan kömür sahalarındaki yatırımların tamamlanarak işletmeye geçilmesi, kamu ve özel sektör sorumluluğundaki mevcut kömür yakıtlı elektrik enerjisi üretim santrallerindeki üretimi arttıracak rehabilitasyon ve modernizasyon projelerinin gerçekleştirilmesi ve yerli taş kömürü üretiminin arttırılması sağlanacak.

Kamunun ruhsat sahibi olduğu tüm kömür sahalarının uygun modellerle yatırıma açılması için çalışmalar yapılacak.

Yeni kömür sahalarının araştırılması ve mevcut sahaların yatırıma hazır hale getirilmesi için Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğünün ilgili birimlerinin teknik eleman sayısının arttırılması ve mevcut altyapı durumlarının iyileştirilmesi sağlanacak. Yerli taşkömürü için "Linyit Arama Projesi" benzeri bir "Taşkömürü Arama Projesi" için gerekli çalışmalar yapılacak ve arama faaliyetlerine başlanacak.

Bu arada, geçen yıl elektrik enerjisi üretiminde doğalgaz yüzde 45'le en çok paya sahip oldu. Bunu sırasıyla yüzde 25 ile hidroelektrik, yüzde 12 ile linyit ve yüzde 12 ile ithal kömür takip etti.

Öte yandan dünyada da elektrik üretiminde kömür, en çok kullanılan kaynak olma özelliğini koruyor. Dünya genelinde üretilen elektriğin yüzde 41'ini kömür sağladı. Bunu yüzde 21,3 ile doğalgaz, yüzde 15,9 ile hidro santraller yüzde 13,5 ile nükleer santraller, yüzde yüzde 5,5 ile petrol santralleri ve yüzde 2,8 ile de diğer kaynaklar takip etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektriğe yerli kömür takviyesi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN