Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de akıl almaz oyun! Vatandaşı iki kere vuruyor

Giriş Tarihi: 8.12.2014 09:48 Güncelleme Tarihi: 8.12.2014 10:01
LPG'de akıl almaz oyun! Vatandaşı iki kere vuruyor

Kaçak akaryakıt problemi azalmak yerine artarak devam ediyor.

Denetim yetersizliğinden şikayet eden bayiler 'de maliyeti düşürmek için ÖTV'siz deodorant gazı kullanıldığını söyledi. Petrol Bayileri ve Petrol Ürünleri Tüketicileri Derneği (PETBAYDER) adı altında birleşen bayiler, akaryakıt ürünlerindeki hileleri tek tek anlattı. Denetimlerin yetersizliğinden şikayet eden bayiler, LPG'de ÖTV'siz deodorant gazı kullanıldığını, dağdaki çobanlara akaryakıt lisansı verildiğini söylediler.

TÜPRAŞ'TAN UCUZA SATIYORLAR


PETBAYDER Başkanı Fatma Yarar, şehirlerarası yollarda Tüpraş rafineri çıkışının altında fiyatlarla akaryakıt satıldığını belirtirken, Maliye ve Sanayi bakanlıklarıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK ) daha sık kontrol yapması gerektiğini bildirdi.

ÇOBANI BULMAK MÜMKÜN DEĞİL

Kaçak akaryakıta verilen cezaların pratikte uygulanamadığını belirten Yarar, "Dağıtım şirketi dağdaki çobanın üzerine şirket kaydını yapıyor. Bu sayede, kaçakçılık yapanların elinde 10 farklı bayilik ruhsatı bulunuyor. 800 bin lira kaçakçılık veya marker cezası alınca lisansını iptal ederek bir diğeri ile yoluna devam ediyor. Ruhsat sahibi görünen çoban da adresinde bulunamıyor" dedi.

MALİYETİ DÜŞÜRMEK İÇİN

Yarar, petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte vatandaşın farklı yöntemlerle dolandırıldığını kaydetti. Hileli karışımlarla LPG'nin fiyatının ucuzlatıldığına dikkat çeken Yarar, "Deodorantlarda kullanılan aerosol gazındaki ÖTV daha düşük olduğu için LPG'ye katılıyor, böylece fiyat ucuza geliyor.

Deodorantta kullanılan gaz daha hızlı yandığı için normalde 10 liralık LPG ile alınması gereken mesafe 12 liralık LPG ile ancak alınabiliyor. İmalatçılar tarafından aerosol üretiminde kullanılan LPG'ye ÖTV uygulanmıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LPG'de akıl almaz oyun! Vatandaşı iki kere vuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN