vurgununda kullanılan o depo kapatıldı

Mersin'de vurgununda kullanılan Mega A Tipi lü Antrepoları kapatılırken, soruşturma kapsamında tutuklanan ve 100 bin lira kefaletle serbest bırakılan antrepo sahibi İnanç Ersoy'un mal varlığına ihtiyati haciz konuldu.

Giriş Tarihi: 9.12.2014 13:34
Kırmızı et vurgununda kullanılan o depo kapatıldı
Mega lü Antrepoları'nın gümrükleme işlemlerini yapan Mert Denetim Danışmanlık ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği'nin karneleri de iptal edildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'nin bizzat el koyduğu, Irak'a transit gönderilmek üzere yurda sokulan ve piyasa değeri 40 milyon lira olarak açıklanan 1040 ton ithal in kaybolmasıyla ilgili Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı ve müfettişlerin soruşturması sürüyor.

Tutuklanmalarından 3 gün sonra, sorumlu müdürü İdris Şeker ile birlikte 100'er bin lira kefaletle serbest bırakılan İnanç Ersoy'un sahibi olduğu Mega Gümrüklü Antrepoları'nda yapılan sayımda kemiksiz bufalo veya sığır eti bulunması gerekirken, kolilerde tavuk kıyması ve kırıntıları çıkmıştı. Bazı kutuların ise boş olduğu, ambalajların orijinalliğinin bozulduğu, yabancı menşeli kırmızı et olduğunu gösterir etiketlerin de 2 çuvala doldurulup, çöpe atıldığı anlaşılmıştı. Antrepoda 200 ton kırmızı, 1000 ton ise tavuk eti bulunmuştu. Sayımda 1040 ton kırmızı etin ise kayıp olduğu belirlenmişti.

Olayla ilgili yürütülen adli ve idari soruşturma kapsamında Mega Gümrüklü Antrepoları süresiz kapatıldı. Sahibi İnanç Ersoy'un mal varlığına ihtiyati haciz konulurken, ticari faaliyetinden men edilen Mega Gümrüklü Antrepoları ile ilgili inceleme yapan ekiplerin raporunda, mühür ve kapı düzeneği konusunda ise şu bilgilere yer verildi:

"Mühürlenen giriş kapısının haricinde antreponun 1 numaralı kuru deposuna açılan PVC'den yapılmış küçük bir kapı olduğu, bu kapıdan 11 numaralı soğuk hava deposuna giriş- çıkış yapılabildiği belirlendi. Ayrıca söz konusu 1 numaralı kuru deponun kepenk şeklindeki kapısından araçların yük alıp verebileceği, 2 numaralı kuru depoya açılan kapısı olduğu, 2 nolu kuru yük deposunun antrepo sahasına açılan ana kapısının mühürlense dahi mühür bozulmadan çift kanatlı olarak bir tarafa çekilerek açılabildiği, 2 numaralı kuru depoya açılan kapısı olduğu, bu kuru yük deposundan 11 numaralı soğuk hava deposuna girilebildiği tespit edildi. Ayrıca antrepo içerisindeki güvenlik kameralarının birçoğunun yönlerinin zemine doğru çevrilmiş olduğu görüldü."

KARNELERİ İPTAL EDİLDİ


İdari soruşturma kapsamında Mega Gümrüklü Antrepoları'nın gümrükleme işlemlerini yapan emekli Gümrük Müdürü Doğan Kanmaz'ın da ortağı olduğu Mert Denetim Danışmanlık ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği'nin karnesi iptal edildi. Doğan Kanmaz 37 yılı aşkın bir süre merkezde memur ve şef, taşrada büyük bir bölümü Gümrük Müdür Yardımcısı ve Gümrük Müdürü olarak görev yaptı. Kanmaz 3 yıl Mersin Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü görevinde bulunmasının ardından, Gümrükler Kontrol Genel Müdürlüğü bünyesinde Genel Müdür Yardımcısı olarak da 3 yıl görev yaptı. 2011'de emekliğe ayrılan Doğan Kanmaz, aynı yıl kurulan şirketin ortağı oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırmızı et vurgununda kullanılan o depo kapatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN