Vananın maliyeti 2.5 milyar euro

Rusya'nın Güney Akım'dan vazgeçmesi Avrupa'ya pahalıya patlayacak. AB, 2.5 milyar euroluk gelirden olacak. En çok zarar görecek şirketler İtalyan Eni ve Alman Europipe

Giriş Tarihi: 9.12.2014
Vananın maliyeti 2.5 milyar euro
Ukrayna krizi yüzünden Rusya'ya yaptırım uygulayan Avrupa köşeye sıkıştı. AB ülkelerini transit geçiş gelirleriyle ihya edecek Güney Akım'ın iptalinin faturası ağır olacak. Rus gazının Türkiye-Yunanistan sınırından Avrupa'ya satılmasıyla Avrupa 2.5 milyar euro zarara uğrayacak. Özel sektör de dahil edildiğinde zarar 2.82 milyar euroya çıkıyor.

EN ÇOK ZARAR ENI'YE
Bu işten en fazla zarar görecek şirketlerin başında ise İtalyan şirket Eni geliyor. Eni'nin Güney Akım'ın iptal edilmesi nedeniyle zararının 2 milyar euroyu bulabileceği belirtiliyor. Güney Akım projesinin iptaliyle Alman Europipe firması da 500 milyon euroluk bir anlaşmadan mahrum kalacak. Çünkü, Güney Akım gerçekleşseydi ilk etapta boruların yüzde 50'sini Alman firması tedarik edecekti. Japon Marubeni-Itochu ve Sumitomo da boru hattının geri kalan yüzde 40'lık bölümünü sağlayacaktı. Proje iptaliyle Japon şirketler de 320 milyon euroluk kontrattan oldu. Avusturyalı petrol ve doğalgaz firması OMV de Güney Akım'ın iptalinden etkilenen şirketler arasında. Bulgaristan da 500 milyon dolarlık iş ve 2 bin 500 kişilik istihdam kaybıyla karşı karşıya.

GAZPROM ŞİRKET KURDU

Rus şirket Gazprom ise Güney Akım'ın yerine geçecek olan yeni boru hattı için şirket kuracağını açıkladı. St. Petersburg'da kurulacak şirketin ismi ise "Gazprom Russkaya" olacak.

AB'DEN İLK TEMAS
Türkiye'yi ziyaret eden AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de dünkü görüşmelerinde Rus gazının Avrupa'ya sevkini gündeme getirdi.

RUSYA'DA TARTIŞMA YARATTI
Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in Bulgaristan üzerinden Doğu Avrupa'ya doğalgaz taşımayı amaçlayan Güney Akım projesinden vazgeçip Türkiye üzerinden alternatif bir boru hattı döşeneceğini açıklaması, Rus basınında da tartışma yarattı. Rus uzmanların bir kısmı projenin olası yüksek bedeline vurgu yapıp, "Bu iş Rusya'ya pahalıya mal olabilir" diyor. Moscow Times'ın analizinde yeni boru hattı konusunda "hevesli" görünen Gazprom Genel Müdürü Aleksey Miller'in yanılmış olabileceği belirtildi. Analizde görüşleri yansıtılan ABD merkezli Doğu Avrupa Gaz Analizi Başkanı Mikhail Korchemkin, projeleri arasında Çin'e dev bir boru hattı da bulunan "Gazprom, yeni bir boru hattını finanse edecek durumda değil" görüşünü dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vananın maliyeti 2.5 milyar euro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN