'Hibrit otomobile yoğunlaştık'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, elektrikli seri hibrit otomobil modeliyle ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi. Bakan Işık, "Bu, Türkiye'nin sınıf atlayacağı bir proje" dedi

Giriş Tarihi: 10.12.2014
'Hibrit otomobile yoğunlaştık'
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, elektrikli seri hibrit otomobil modeline yoğunlaştıklarını söyledi. TÜBİTAK'ta menzili artırılmış araçlarla ilgili mükemmeliyet merkezi hazırlandığını da belirten Bakan Işık, "Dizayn ve mühendislik departmanı ile seri üretim için özel sektör kuruluşu ya da konsorsiyumu, kurulma aşamasında. Çok ümitliyim, son derece iyi gidiyor, Türkiye'nin sınıf atlayacağı bir çalışma yürüyor" dedi.

Yerli DE KARARLIYIZ

Yerli otomobil konusunda oldukça kararlı olduklarının altını çizen Işık, şöyle konuştu: "Yerli otomobilde Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız başta olmak üzere çok kararlıyız. Bir devlet fabrikası kurmayacağız, özel sektör yapacak. Otomobil sektörü, dünyada inanılmaz rekabetin olduğu bir alan. Burada marka çıkarmak kolay değil. Devlet desteği gerekiyor." Elektrikli seri hibrit otomobil modelini Kalkınma Bakanlığı'nın da desteklediği bilgisini veren Işık, "Yol haritamız, somut bazı çalışmalar var. Örneğin özel sektörde bir firma 'yaparım' diyor, gelin 'konuşalım' diyoruz" şeklinde konuştu.

284 PROGRAMA DESTEK

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı ekonomide dönüşüm programlarının kararlılıkla yürütüldüğünün altını çizen Işık, 9 programdaki 417 eylem planının 77'sinin bakanlığının sorumluluğunda bulunduğunu kaydetti. Işık, fikirden ürüne her alanda girişimciyi desteklediklerine işaret etti. Işık, 55 milyon liralık Ar-Ge bütçesinin kullanılması için de çağrıda bulundu. Fikri olana 100 bin lira ile başlayan desteklerin 75 bin liraya ürün ortaya çıkınca 10 milyon liraya kadar da katkı sağlandığına dikkati çeken Işık, 550 proje hedeflediklerini ancak sadece 284 programın desteğe hak kazandığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hibrit otomobile yoğunlaştık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN