MASAK 250 bin liraya kadar ceza kesebilecek

MASAK paylaşılmayan her şüpheli işlem için 10 bin lira para cezası verecek. Kesilecek cezaların tutarı bir yılda 250 bin TL'yi geçmeyecek. Aynı türden ihlalde ceza iki kat artacak

Giriş Tarihi: 10.12.2014
MASAK 250 bin liraya kadar ceza kesebilecek
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile etkili işbirliği yapmayan 3 bankayı uyarırken bu konuda yükümlülükleri yerine getirmeyen kuruluşlara ceza geliyor. Finans kurumlarındaki bildirimler, kurulun oluşturduğu özel hat üzerinden gerçekleştiriliyor. Elektronik tebligata ilişkin yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, kurum ve kuruluşlara ceza kesilecek. MASAK her bir tespit için 10 bin lira idari para cezası kesebilecek. Ceza tutarı bir yıl içinde 250 bin liraya kadar çıkabilecek. Aynı türden bir ihlal olması durumunda ceza ikiye katlanacak.

BANKALAR MERCEK ALTINDA
Hükümet, bugüne kadar suçtan elde edilen gelir ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda önemli adımlar attı. Maliye'ye bağlı bulunan MASAK, bankaların son bir yılda gönderdiği şüpheli işlem bildirimini hem sayı hem de kalite yönünden masaya yatırdı. MASAK, kara para ve terörün finansmanının önüne geçebilmek için dört koldan çalışıyor. Bu kapsamdaki suç gelirlerinin aklanmasını önlemek için de tebligat sisteminde değişikliğe gidildi. E-tebligat dışında özel bir hat oluşturuldu. Bankalar, emeklilik şirketleri, finans kuruluşları şüpheli işlem bildirimlerini bu hat üzerinden yapıyor. Kara para ile mücadelede etkinliği artıran bu sistem sayesinde şüpheli işlemlere ilişkin elektronik postanın kim tarafından alındığı anında görülebilecek. MASAK'ın finans kuruluşlarında görevlendirdiği uyum görevlilerinin mailleri de koruma altına alınacak. Bir başkasının görmesini önlemek için özel bir güvenlik duvarı oluşturulacak.

HER İŞLEME 10 BİN LİRA

Şüpheli işlemler konusunda elektronik tebligat yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere yönelik cezalar da ağırlaştırılacak. Kurulla paylaşılmayan her bir şüpheli işlem için 10 bin lira tutarında idari para cezası verilecek. Yılsonuna kadar kesilecek ceza tutarı 250 bin lirayı geçmeyecek. Tekrar etmesi durumunda ikiye katlanabilecek. Maliye Bakanlığı'nın ilgili tebliğine göre, bankalar ve finans kuruluşlarının şüpheli buldukları her işlemi hacmine bakmadan MASAK'a bildirmesi gerekiyor. Şüpheli işlem bildirimi elektronik ortamda "masak. online" sistemi kullanılarak yapılıyor. En geç 10 gün içinde, gecikmesinde sakınca bulunan durumlarda ise "anında" yapılması öngörülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MASAK 250 bin liraya kadar ceza kesebilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN