Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“E- ticaret Anadolu’ya kayıyor”

2 binin üzerinde internet girişimcisine hizmet veren T-Soft, anahtar teslimi e-ticaret sitesi kuruyor. Bu pazarın yüzde 15- 20’sine hakim olduklarını belirten T-Soft Kurucu Yöneticisi Ömer Arıkan, “ Hizmet verdiğimiz şirketler genel olarak büyük şehirler ağırlıklı. Ancak Anadolu’nun ilgisinde de artış var. Mesela Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinden 746 e-ticaret sitesine hizmet veriyoruz. Bu siteler ağırlıklı olarak yerel ürünler satıyor” diyor.

Giriş Tarihi: 11.12.2014 14:15 Güncelleme Tarihi: 11.12.2014 14:17
“E- ticaret Anadolu’ya kayıyor”
E - Ticaret son yılların yükselen iş alanlarından. Yüksek kiralar, mağaza giderleri ve çalışan ücretleri nedeniyle ödeme sıkıntısı duyabileceğini düşünen pek çok küçük girişimci sanal mağazacılık yoluyla ticaret yapmayı tercih ediyor. E- ticaret yapmaya karar veren girişimcilerin ilk kapısını çaldığı yer ise yazılım şirketleri oluyor. T- Soft da bu şirketlerden biri. 2003 yılında bir grup bilgisayar mühendisi tarafından kurulan şirket, e-ticaret girişimcilerine anahtar teslim e-ticaret sitesi kuruyor. Şirket müşterilerine; yazılım, yayınlanma, güvenlik ve eğitim hizmetleri sunuyor. AR-GE çalışmalarını Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde yürüttüklerini belirten T-Soft Kurucu Yöneticisi Ömer Arıkan, "İstanbul, İzmir ve Kahramanmaraş'taki beş ofisimiz ve 45'in üzerinde çalışanımız var. 2 bin müşteriye hizmet veriyoruz. Bu da pazarın yüzde 15- 20'sine tekabül ediyor. Portföyümüzde yer alan e- ticaret sitelerinin geçen yılki toplam ciroları 900 milyon lira" diyor.

14 MİLYAR TL'LİK PAZAR


TÜBİSAD Bilişim Sanayicileri Derneği verilerine göre Türkiye'de e – ticaret hacmi 2013 yılı sonu itibariyle 13- 14 milyar lira. Bu da Türkiye'deki perakende satışın yüzde 1. 3'üne tekabül ediyor. İngiltere'de ise bu oran yüzde 12. Türkiye hızlı büyüyen bir pazar ama hala Avrupa'nın gerisinde. Her yıl e – ticaret sektörünün yüzde 15-20 oranında büyüdüğünü söyleyen Arıkan, şunları anlatıyor: "Hala birçok işletme e- ticareti yeni duyuyor, yeni giriyor. Henüz Pazar bizim dinamiklerimize göre oturmuş değil. İç piyasada çok hızlı bir büyüme var. Bunda akıllı cihazların kullanımının artmasının, genç nüfusun artmasının etkisi büyük. Bunlara paralel olarak e-ticaret canlanıyor. Diğer taraftan da AVM'lerdeki yüksek kiralar gibi maliyetler çok yüksek. E- ticaret ise çok düşük maliyetlerle yapılabiliyor. 3- 5 bin lirası olan çok rahat bir e-ticaret sitesi açabiliyor. Tüketici açısından bakarsak da büyük şehir insanlarının alışverişe ayıracağı vakit azaldı. Artık alışveriş bir iş olarak görülüyor. Bunu internetten halledip kalan vakti daha dolu geçirmek isteniyor."

YÖRESEL ÜRÜN SATIYORLAR


Türkiye'de ambalaj ve lojistik sektörü çok gelişiyor. Bu da e- ticaretin önünü açıyor. Firmalar ürünleri gönderiyor, beğenilmediğinde tüketici iade edebiliyor ya da değiştirebiliyor. E-ticaretin tüketici için cazipleştiğini söyleyen Arıkan, şöyle devam ediyor: "E – ticaret sitelerinin yoğunluğuna bakıldığında büyük şehirlerin ağırlığı söz konusu. Pazarın yüzde 70 – 80'ini büyük şehirler oluşturuyor. Ancak Anadolu'nun da ilgisinde artış var. Mesela Kahramanmaraş'tan 10 şirkete hizmet veriyoruz. Anadolu'da bir yöresel ürün kültürü var. Bu siteler sayesinde yerel ürünler tüm Türkiye'ye satılabiliyor. Hemen hemen her şehirden yöresel ürün satan müşterimiz var."

DOĞUDA 746 SİTE VAR


Hizmet verdikleri e- ticaret sitelerinin dağılımına bakıldığında Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da faaliyet gösterenlerin sayının 746'ya ulaştığına dikkat çeken Arıkan, bu illerdeki insanların ulaşamadıkları mağazalara ve ürünlere e- ticaret siteleri üzerinden ulaşabildiklerini söylüyor. Son dönemde Doğu ve Güneydoğu Anadolu faaliyet gösteren e-ticaret sitelerinde kapasite artışları olduğuna da vurgu yapan Arıkan, şunları ekliyor: "Özellikle bölgeye has ürünler e-ticaret siteleri üzerinden pazarlanıyor. Örneğin; kayısı, bal, telkâri işleme sanatı ürünleri ve dokuma, Bitlis sabunu gibi ürünler başta geliyor."
T- Soft olarak Türkiye'nin 30 şehrini gezip e- ticareti anlattıklarını da belirten Arıkan, beş yıl öncesine kadar Anadolu'da e-ticaret sitesi varlığının yok denecek kadar az olduğunu bugün ise her şehirde üç- beş sitenin faaliyet gösterdiğini ifade ediyor. E- ticaretin başladığı yıllarda elektronik ürün satışının ağırlıklı olduğuna dikkat çeken Arıkan, "Son zamanlarda ise tekstil başı çekiyor. Kişisel aksesuarlar, kişiye özel hediyelik ürünlerin satışlarında artış söz konusu" diyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“E- ticaret Anadolu’ya kayıyor”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN