Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk sigorta sektörü 2023'te sayılı piyasalardan olacak

Türk Nippon Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, Türk sigorta sektörünün atağa kalkacağını ve ilerideki dönemde dünyanın sayılı piyasalarından biri haline geleceğini belirtti

Giriş Tarihi: 11.12.2014
Türk sigorta sektörü 2023'te sayılı piyasalardan olacak
Türk sigorta sektöründe risk fiyatlandırması ve değerlendirilmesinin ön plana alınması gerektiğini vurgulayan Pamukçu, sektörün önümüzdeki yılda düşük seviyede de kârlılık eğilimini devam ettireceğini söyledi. Pamukçu, 2023 yılında Türkiye'nin düşük penetrasyon nedeniyle büyüyeyerek dünyanın sayılı sigorta sektörlerinden biri haline geleceğini ifade etti. Pamukçu, Türk sigorta sektörünün asıl sorununun risk değerlendirmesi ve fiyatlandırılmasının öncelikler arasında olmaması olduğunun altını çizdi: "Türk sigorta sektörünün çok dinamik bir sektör olmasının yanında son on yılda göstermiş olduğu büyüme oranları olumlu bir gösterge olarak analiz edilebilinir. Genellikle üretim yapma isteğinin devamlı ön planda olması riskin seçimini, değerlendirmesini ve fiyatlandırmasını ikinci planda bırakmış, bu gelişimde genellikle teknik zarara yol açan bir unsur olmuştur. Bu yapı son yıllarda değişmeye başlamış ve her branşta olmasa bile bazı branşlarda teknik karlılığa ve hizmete yönelik fiyatlandırma sektörde görülmeye başlanmıştır."

YABANCI YATIRIMCIYI ÇEKMEYE DEVAM EDECEK
Türkiye'nin büyümesi ve sigorta penetrasyonunun düşük seviyelerde olmasının yabancı yatırımcının ilgisini çekeceğini vurgulayan Pamukçu, "Ülkemizdeki makro ekonomik göstergelerin uzun dönemde olumlu olması ve Türk sigorta sektörünün GSMH büyüme oranlarının üzerinde gerçekleşen büyümesi ile sigorta penetrasyonunun çok düşük olması yabancı yatırımcı ilgisinin her zaman olacağını gösteren en önemli parametreler olarak değerlendirmekteyim"diye kaydetti. Pamukçu, bu çerçevede ele alındığında, Türk sigorta sektörüne bu sene çok fazla olmasa da yatırımcı ilgisinin orta ve uzun vadede devam edeceğine inandığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk sigorta sektörü 2023'te sayılı piyasalardan olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN