Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Etiyopya'ya Türk bankası açılacak

Giriş Tarihi: 12.12.2014
Etiyopya'ya Türk bankası açılacak

32 bin Etiyopyalı'ya iş sözü veren Türkiye, bölgeyle ilişkilerin bir üst seviyeye çıkması için STA imzalamaya hazırlanıyor. Ekonomi Bakanı Zeybekci, 421 milyon dolarlık dış ticaret hacmine sahip ülkeye bir Türk kamu bankası açılacağını müjdeledi

Türkiye ile yıllık 421 milyon dolarlık dış ticaret hacmine ulaşan Etiyopya ile ekonomik alanda yeni bir sayfa açılıyor. İki ülke arasındaki ticareti geliştirmek için Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanması için harekete geçildi. Yatırımların artırılması için Eximbank'ın bölgeye ayıracağı kredi oranı artırılırken, ülkeye bir Türk kamu bankasının açılmasına karar verildi. Bölgede Türk işadamlarının 3 milyar dolarlık yatırımı ve 32 bin kişiye istihdam taahhütü bulunuyor. Doğu Afrika temaslarının ikinci gününde Etiyopya İş Forumu'na katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, hedeflerinin iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak olduğunu söyledi.

HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

Etiyopya ile Türkiye arasındaki tarihsel bağlara atıfta bulunan Bakan Zeybekci, "Gazi Mustafa Kemal 1926'da modern Türkiye'nin Afrika'daki ilk büyükelçiliğini uzun yıllar bağımsızığını korumayı başaran Etiyopya'da açtı. Bugün ülkeyle 421 milyon dolar dış ticaret hacmine ulaştık. Bunun yakın zamanda 10 milyar dolara ulaşacağına inanıyorum" dedi. Bu kapsamda ilk etapta Etiyopya Başbakanı ile bir STA anlaşması imzalanması yönünde görüşmeler yaptıklarını açıklayan Zeybekci, "Ayrıca Etiyopya'da güçlü bir Türk bankası oluşturmak için olur aldık" diye konuştu. Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, Türkiye'nin en güvenilir iş ortaklarından olduğuna dikkat çekerek, "Gelişimimizde Türkiye'nin ciddi katkısı var. Buraya gelen Türk firmalarından teknoloji, know-how ve deneyim alanında bilgi ediniyoruz. Firmalarımız girişimcilerinizden ciddi iş öğrenecek" dedi.

3 MİLYAR DOLARLIK TÜRK YATIRIMI VAR
Türkiye -Etiyopya İş Konseyi Başkanı Yusuf Aydeniz, Türk işadamlarının Etiyopya'da 3 milyar dolarlık doğrudan yatırımı olduğunu ve yakın zamanda işadamlarının ülkede 32 bin kişiye istihdam sağlayacağını söyledi. Toplantıda verilen bilgilere göre Türk işadamları için Etiyopya tekstil, konfeksiyon, imalat sektörlerinde ciddi iş fırsatları sunuyor. Türk firmalarına sıfırdan düşük sermayeyle iş kurma fırsatı sunan ülke, uygun işgücü ve hammadde olanaklarıyla dikkat çekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Etiyopya'ya Türk bankası açılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN