Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Transit geçişe antrepo yok

Giriş Tarihi: 12.12.2014
Transit geçişe antrepo yok

Kaçak et ve zehirli ayakkabı olayından sonra gümrüklere 'neşter' vuruluyor. Bakan Nurettin Canikli, "İçki, sigara, et transit geçiyorsa antrepoya girmeyecek" dedi

Türkiye'nin gündemine oturan kaçak et ve zehirli madde içeren ayakkabı skandalının ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Türkiye'ye kaçak malların girişini engellemek için bir dizi önlem alındı. Geçtiğimiz günlerde gümrük müşavirliği sisteminden vazgeçen bakanlık, antrepolarda sayım yapacak. Et, içki ve sigara gibi transit geçecek ürünlerin antrepolara girmesine izin vermeyecek. Alınan tedbirlerle ilgili parlamentoda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Nurettin Canikli, antrepoların denetiminin 2009'da yetkilendirilmiş gümrük müşavirlerine devredildiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: "Ancak buralarda sorunlar ortaya çıktı. Kayıt dışı kaçak mal girişi artmaya başlayınca sistemi gözden geçirmek istedik." Yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği uygulamasına bu yıl sonundan itibaren son vereceklerini anımsatan Canikli, yetkilerin bakanlığa geçeceğini vurguladı.

SAYIM YAPILACAK

Yıl sonunda antrepolarda sayım yapılacağını vurgulayan Canikli, "Bu sayım önemli. Sayım sırasında her şey ortaya çıkacak. Bir gram şaşma olmayacak. Türkiye'nin fotoğrafını çekeceğiz. Kaçak ve kayıp ortaya çıkacak. Şimdi depolara giriş yapan belli çıkış yapan belli. Mesela kırmızı et görünüyor, bakıyorsun içinde kırpıntı tavuk parçaları var" diye konuştu. Transit ticaret kapsamındaki malların antrepoya girmesinin anlamı olmadığını da söyleyen Bakan Canikli, "Kaçağı yapılan belli ürünlerin antrepolara girmeden direkt sevkiyatının yapılmasını sağlayacağız. Liste yaptık. O ürünler direkt sevk edilecek" dedi.

VERGİSİ YÜZDE 75'İN ÜZERİNDEKİ ÜRÜNLER
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, transit ticaret kapsamına et ürünlerinin de girdiğini belirterek, "Örneğin et ürünleri Mersin'de antrepoya giriyor, oradan Suriye'ye sevke ediliyor. Buna ne gerek var? Transit gitsin. Listede akaryakıt ürünleri, kırmızı ve beyaz et, tütün, alkol ürünleri de var. Genel ifadeyle gümrük vergisi yüzde 75'in üstünde olan ürünleri transit geçireceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Transit geçişe antrepo yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN