Yenilenen DEİK tabana yayılıyor

İş dünyasının yurtdışı köprüsü DEİK'te değişim başladı. DEİK Başkanı Vardan, "Dışarıdaki hedeflere ayrı ayrı gidilirdi. Şimdi güçbirliğiyle çalışacağız" dedi

Giriş Tarihi: 12.12.2014
Yenilenen DEİK tabana yayılıyor
İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ömer Cihad Vardan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) başkanlığı koltuğuna oturduktan sonra işe hızlı başladı. Önce genel kurul ve görevlendirmeler gibi 'bürokratik' işlemleri bitiren Vardan, ayrı ayrı çalışan güçleri koordine etmek için kolları sıvadı. DEİK'teki yeni sistemde, üye işadamlarının da şikâyetleri dikkate alındı. Buna göre, iş konseylerinin kapalı devre çalıştığına dair eleştirileri dinleyen Vardan, çalışmaları tabana yaymak için düzenlemeler yaptı. Bu kararların ilki ise Türkiye İhracatçılar Meclisi'yle (TİM) birlikte hareket edilmesi olacak. Vardan, bu durumu "TİM'le ortak çalışacağız. Çünkü hedeflerimiz aynı. TİM ve DEİK bizden önce yurtdışındaki ortak hedeflere ayrı ayrı giderdi. Şimdi birlikte 2 kat güçlü olacağız" diye özetledi. DEİK başkanlığını beklemediğini ancak kendisinin uygun görülmesinden de şeref duyduğunu belirten Vardan, kurumun çatı örgüt haline getirileceğini söyledi. Vardan, şöyle konuştu: "DEİK, rahmetli Turgut Özal'ın 1986'da ilk kurarken yaptığı gibi tüm iş dünyasının dışa açılımını sağlayacak. Şimdi TOBB, TİM, TÜSİAD, MÜSİAD, Türkiye Müteahhitler Birliği, ASKON, TÜMSİAD gibi 99 kurucu kurumun oluşturduğu bir çatı haline geldik. Her kurumun gücü kadar güçleneceğiz. Çarpan etkisi oluşturacağız. Bu durum önceki DEİK yapısından daha iyi oldu. Bence oldukça önemli ve akıllı bir hareket yapıldı."

KOBİ'YE FİNANS DESTEĞİ
KOBİ'lerin en önemli sorunu olan kredi için bankalarla görüşeceklerini söyleyen Vardan, "Küçük şirketin kredi bulması zor. Türk finans sistemi buna izin vermiyor. DEİK olarak proje finansmanı için çalışmalar yapacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yenilenen DEİK tabana yayılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN