Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdeniz'de işbirliği fırtınası

Dış ticarette 4'üncü büyük pazar İtalya'nın siyaset ve işdünyası liderleri İstanbul'da ağırlandı. Türkiye-İtalya İş Forumu'nda konuşan Başbakan Davutoğlu, "Akdeniz'de daha çok işbirliği için el ele yürümeye kararlıyız" dedi

Giriş Tarihi: 13.12.2014
Akdeniz'de işbirliği fırtınası
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye ve İtalya arasındaki işbirliğinin, Avrasya ve Akdeniz ticaretini önemli ölçüde etkileyebileceğini belirterek, "Dolayısıyla bu iki ülke hem ikili ilişkiler hem de küresel ekonominin şekillenmesinde son derece etkili olacaktır" dedi. İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile İstanbul'da düzenlenen Türkiye-İtalya İş Forumu'na katılan Ahmet Davutoğlu, iki ülke arasındaki köklü ticari ve siyasi dostluğa dikkat çekti.

ENGELLERİ KALDIRALIM
Sadece Türkiye ve İtalya başbakanları olarak değil aynı zamanda G-20 dönem başkanlığı ile Avrupa Birliği dönem başkanlığının buluşmasını temsilen de bir araya geldiklerini belirten Davutoğlu, "Bu ilişkilerin ekonomik boyutunda çok kapsamlı işbirliği alanları bulunuyor" diye konuştu. İtalya'nın Türkiye'nin toplam dış ticaretinde dördüncü ülke olduğunu ve İtalyan şirketlerinin Türkiye'de çok ciddi yatırımları bulunduğunu belirtti. Davutoğlu, "Bunlar 4.5 milyar doları geçen yatırımlar. Biz daha fazla işbirliği için el ele yürümeye kararlıyız. Bu çerçevede yaptığımız görüşmelerde 5 yılda 95 milyar dolara ulaşan dış ticaret hacmimizin kısa zamanda artması için ortak bir kararlılık sergiliyoruz. Bu iş forumu bir anlamda çıkabilecek sorunların gözden geçirildiği, karşılıklı ilişkileri daha da ileri noktalara taşıyacak ortak perspektiflerin ele alındığı bir beyin fırtınası anlamında da bize ufuk açacaktır" dedi. Başbakan Davutoğlu, iki ülkenin siyasi temsilcileri olarak iş dünyasına istikrar, vizyon ve bürokratik engellerin aşılması mesajları verdiklerini belirtti. Davutoğlu, "Türkiye ve İtalya, Türk ve İtalyan işadamlarının önündeki her türlü bürokratik engeli kaldırmaya kararlıdır" diye konuştu.

'KADİR TOPBAŞ ESKİ PATRONUMDUR'
İtalya Başbakanı Matteo Renzi de İtalya'ya yatırım yapmak için gelen Türk şirketlerine, uluslararası işbirlikleri için kapılarının sonuna kadar açık olduğunu söyledi. Renzi, Floransa Belediye Başkanı olduğu dönemde, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Dünya Başkanı seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın kendisinin patronu olduğunu belirtti. İtalyan Başbakan, kendisini İstanbul'da misafir ettiği için Topbaş'a teşekkür etti. İstanbul'a 3'üncü Köprü yapımının önemli bir proje olduğunu belirten Renzi, küreselleşmenin bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Renzi, şöyle konuştu: "Her iki ülkenin de kapıları birbirine açık. Uluslararası alandaki önemli konuları da iki ülke paylaşıyor. Suriye, Irak, Akdeniz, Balkanlar gibi. Bu alanlardaki işbirliğimiz, eş güdümümüz son derece stratejik. Ama bunun için hepimizin sahip olması gereken bir şey lazım o da cesaret. Çünkü gelecek korkaklara ait değil."

SAVUNMADA ORTAK PROJELER
Başbakan Davutoğlu, iş forumu kapsamında savunma sanayi alanında ortak çalışmalar yapmak üzere çok önemli görüşmeler yaptıklarını dile getirdi. ATAK helikopteri ve Türksat uydusuyla ilgili son gelişmelerin İtalya'yla işbirliği halinde yapıldığını, önümüzdeki dönemde de savunma sanayisinde çok geniş bir işbirliği alanının doğduğunu ifade eden Davutoğlu, İtalyan şirketlerini Türkiye'de daha fazla yatırım yapmaya çağırdı. Davutoğlu, Türk ve İtalyan şirketlerinin özellikle Afrika'da ortak proje geliştirebileceğini de söyledi. İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile Türkiye'de bir Türk-İtalyan Üniversitesi kurulması projesini de ele aldıklarına değinen Davutoğlu, "Almanya ve Fransa'nın eğitim alanında Türkiye'de temsili söz konusu. Şimdi Japonya'yla da üniversite hazırlıkları yapılıyor. İsteriz ki bir de Türk-İtalyan üniversitesi kurulsun" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz'de işbirliği fırtınası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN